DC Guide – Green Gunners cu a patra victorie în ligă

Meciul a fost început mai bine de jucătorii de la Lublin, care au condus cu 8:1, dar după aruncări precise din spatele curbei lui Grzegorz Kulka, Grzegorz Kamiński, Raymond Cowels și acțiunile de succes ale lui Dariusz Waika și Jüri Skevikow l-au ținut până la capăt. al primului trimestru. După primele zece minute de joc, Legion a fost înainte cu 18:17. Următoarele minute aparțin Legiei, care a folosit poziții favorabile și le-a transformat în puncte, datorită cărora a câștigat un avantaj de zece puncte. După cum s-a dovedit, acesta a fost doar începutul unei seri impresionante a varsovenilor, care i-ar fi învins din nou și din nou și au depășit 43:21 la pauză.

Reveniți de la dressing, oaspeții au început lupta cu energie reînnoită și au redus imediat înfrângerea cu opt „puncte”. Doron Lamb, Matthews Kostrzyewski și Tweety Carter au fost loviți cu doar zece puncte rămase din marele avantaj al gazdelor. Meciul a fost și mai egal, echipa lui Lublin a crezut că mai poate lupta pentru victorie în acest meci. Înainte de ultimul sfert, Legia era în avantaj cu un raport de 51:41. Acuzațiile antrenorului David Dydek au vrut să continue lovitura. Jimmy Taylor a terminat eficient procedura, iar Doron Lamb și-a depășit cu succes rivalii. Cu șase minute înainte de finalul meciului, echipa Varșovia conducea cu 60:51 și și-a menținut acest avantaj până a sunat ultima sirenă. Green Gunners au câștigat pentru a patra oară în Energa Basketball League.

„Am intrat bine în joc, am avut un al doilea sfert grozav. După pauză, adversarii au fost în alertă, dar din fericire ne-am descurcat și suntem mulțumiți de o nouă victorie în ligă.” – spuse Grzegorz Kulka.

READ  L-am văzut pe ucigașul Spring Dacia pe viu. Citroen e-C3 este o mașină electrică ieftină, dar obișnuită

Următorul meci de ligă va fi disputat de Legiune pe 23 octombrie la Ostro Wielkopolski, unde rivala lor va fi Argid BM Staal. În viitorul apropiat, varsevenii vor începe să concureze în Cupa Europeană la Baschet – miercuri, 13 octombrie, jucătorii antrenorului Wojciek Kaminski vor juca în deplasare la Federația Română de Baschet Oradea.

Legia Varșovia – Polish Sugar Pszczóka Start Lublin 69:60 (18:17, 25:4, 8:20, 18:19)

corp: Muhammad Ali Abd al-Rahman 17, Grzegorz Kulka 14, Raymond Cowels 11, Łukasz Koszarek 8, Dariusz Wyka 7, Jure Skifić 6, Grzegorz Kamiński 5, Adam Kemp 1, Szymon Kołakowski 0, Benjamin Dikuński-0.0.
Antrenor: Wojciech Kamiński, fund. Marek Zhabowski și Maciej Jamrozyk

zahăr polonez: Doron Lamb 12, Mateusz Kosterzewski 11, Josh Sharkey 10, Jimmy Taylor 9, Matthew Dziemba 7, Tweety Carter 6, Quinton de Coszy 5, Bartomig Belczar 0, Sebastian Valda 0, Roman Szymanski 0, Damien Gheszewski 0, Matiski Staub.
Antrenor: David Dyddick, asistent. Michel Sikora, Przemyslav Łuszczewski