Ucraineanul a zdrobit rezistența belgiană. Concurentă australiană Simona Halep

Ucraineanul a zdrobit rezistența belgiană.  Concurentă australiană Simona Halep

Jucătoarea de tenis ucraineană Marta Kostyuk inversează meciul împotriva belgiei Alison van Uytvanck după ce a pierdut primul set. Australiana Daria Savile va participa la următoarea rundă a Campionatelor WTA 1000 de la Miami.

Łukasz Iwanek

Marta Kostyuk

PAP / EPA / JASON SZENES / În imagine: Marta Kostyuk

Marta Kostyuk (WTA 55) concurează pentru a doua oară la Miami. Sezonul trecut a fost eliminată după primul meci. Acum se află în turul doi după o victorie cu 4:6, 6:2, 6:1 în fața lui Alison van Uytvanck (WTA 56). În primul set, ucraineana a pierdut avantajul cu 3-0. A început a doua repriză cu o pasă, dar a câștigat 12 din 14 jocuri consecutive. Într-un meci de 1 oră și 56 de minute, Kostyuk a folosit șase dintre cele 13 puncte de break. Următoarea ei competiție va fi campioana olimpică Belinda Benesi.

Daria Savile (WTA 249) a trecut de Greet Minnen (WTA 81) cu 7-5, 6-3 după două ore și trei minute. Australiana a fost ruptă de două ori și a consumat patru din 15 puncte pentru a rupe ea însăși ritmul. În turul doi o va înfrunta pe românca Simona Halep. Ekaterina Alexandrua (WTA 54) a trimis cinci ași și a marcat 16 din 22 de puncte la prima ei pasă și a câștigat cu 6-1 6-2 Yasmine Paolini (WTA 45).

Heather Watson (WTA 115) a câștigat cu 6-7 (5), 7-5, 6-4 Arantxa Rus (WTA 75) după trei ore și 26 de minute de luptă. Britanicii s-au ridicat de la 6:7, 1:4. Pe tot parcursul meciului, am apărat nouă din 16 puncte de break și am folosit nouă din 12 oportunități de breakout. Shelby Rogers (WTA 48) a învins-o pe Amanda Anisimova (WTA 41) cu 3-6, 6-0, 6-3. Primele americane au trimis șase ași și au marcat 34 din 48 de puncte cu prima ei pasă. Ea a avut șase puncte de break și le-a schimbat pe toate pentru un breakout.

READ  Euro 2020. Enrique a comentat cuvintele lui Torres despre Lewandowski

Beatrice Haddad Maya (WTA 62) a învins-o pe Nuria Barezas Diaz (WTA 49) cu 7-6 (2), 6-2. În primul set, brazilianul conducea cu 5-2, încasând patru goluri la rând. Ea a rupt seria adversarului ei cu o victorie remarcabilă. În Haddad Maya la egalitate 2-2 a marcat cinci puncte consecutive. În a doua repriză de 2: 2 ea a câștigat patru jocuri și a marcat în runda a doua. Următoarea contestatoare a brazilianului va fi grecoaica Maria Sakkari, care a ajuns în finala ultimului turneu de la Indian Wells.

Miami OpenMiami (SUA)
WTA 1000, Hard Court (Laykold), fond de premii de 8,584 milioane de dolari
marti 22 martie

Prima rundă de simplu:

Marta Kostyuk (Ucraina) – Alison van Uytvanck (Belgia) 4:6, 6:2, 6:1
Heather Watson (Marea Britanie) a învins-o pe Arantexa Ross (Olanda) cu 6-7 (5) 7-5 6-4
Daria Savile (Australia) l-a învins pe Great Menen (Belgia) cu 7-5, 6-3

READ  Fanii Radomiac i-au întâmpinat pe jucători după înfrângerea din derby. „Ne-am săturat”