Chelsea Londra – Real Madrid: Rezultatul meciului și acoperire – UEFA Champions League

Apărându-și cel de-al doilea titlu, Chelsea și Chelsea, de 13 ori câștigătoare a Cupei Europei, s-au confruntat la Stamford Bridge pentru a începe semifinala Ligii Campionilor.

Este vorba despre Chelsea Londra – Real Madrid >>>

Gazdele nu au ezitat să încerce să-și convingă fanii că sunt foarte hotărâți să-și impună propriile condiții de joc pe Real. Din primele secunde au început un atac la poarta echipei vizitatoare, care a fost apărat de Thibaut Courtois.

Real însă nu a rămas îndatorat și le-a amintit rapid fundașilor cupei că pot folosi orice ocazie pentru a contraataca eficient. Bara transversală a salvat-o pe Chelsea de la primirea unui gol înainte de finalul primului sfert de meci.

Petrecere Benzema

Meciul s-a liniștit pentru o clipă, dar după trei minute tribunele de la Stamford Bridge au tăcut.

În primul rând, joc superb pentru minge în mijlocul terenului și atac rapid al lui Vinicius Junior și Karim Benzema, culminat cu un șut de excepție al francezilor, care în urmă cu câteva săptămâni au îngropat visele Parisului Saint-Germain. Și după câteva zeci de secunde, un atac de poziționare slab, care s-a încheiat cu un management perfect al lui Luca Modricia. Încă o dată, direct deasupra lui Benzema, care l-a învins pentru a doua oară pe Edward Mendy.

Chelsea, care a început puternic meciul, după 25 de minute a fost nevoită să caute noi modalități de a întoarce jocul.

A doua respirație a lui Chelsea

Sarcina nu a fost ușoară, deoarece Realul imediat după ce a luat inițiativa a împiedicat să-și atingă obiectivul. S-a descoperit însă o ușoară pătrundere în acest perete în minutul 40. După un atac atent jucat de Reiss, James i-a tras mingea lui Jorginho, iar italianul a făcut o pasă superbă în spatele fundașilor Realului. Kai Havertz a așteptat acolo, după care șeful ei Courtois s-a predat. Am făcut 1:2.

READ  Steaua București - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1 (0-1). Liga Română - Runda a șasea a primei ligi

Benzema pentru trei

Dar nu asta se aștepta Chelsea când s-au întors pe teren.

Deja în primele secunde ale reprizei secunde, Mendy a făcut o greșeală ciudată, mergând departe de poartă și jucând prea lejer pentru Antonio Rudiger. Benzema s-a amestecat cu totul, luând mingea de la jucătorii complet pierduți și băgând-o pentru a treia oară în plasă.

Modificările făcute de Thomas Tuchel au fost de puțin folos. Complet deztonat, Chelsea nu și-a găsit propriul ritm. Gazdele au jucat mingea mult timp, ceea ce i-a permis Realei să-și organizeze liniile defensive și să blocheze efectiv accesul la poartă.

Nici apariția lui Romelu Lukaku pe teren nu s-a schimbat prea mult. Belgianul a fost rapid și bine poziționat să înscrie, dar a jucat aproape de poarta lui Courtois.

Portarul belgian a fost unul dintre cele mai strălucitoare puncte ale echipei vizitatoare. O singură dată, pe poarta lui Havertz, a rămas ușor în urmă la tackle. În plus, s-a apărat perfect, zădărnicind marea majoritate a încercărilor de goluri ale lui Chelsea.

Situația dificilă pentru Chelsea

Chelsea a pierdut avantajul de a juca în fața fanilor, părăsind cu amărăciune poziția lui Stamford Bridge cu mult înainte de fluierul final. Înaintea returului de la Madrid, jucătorii de la Tuchel s-au confruntat cu o situație foarte dificilă.

Dacă s-ar gândi să-și mărească șansele de a apăra cupa, ar trebui să vină cu o idee complet nouă pentru a-i învinge pe Regi.

READ  Răbdarea președintelui s-a epuizat, iar PSG vrea să părăsească Parc des Princes. "Am terminat"

Chelsea Londra – Real Madrid 1: 3 (1: 2)

Goluri: Kai Havertz (40) – Karim Benzema (21, 24, 46)