Campionatul European de Rugby 7: Polonezele pierd finala de la Cracovia, dar aurul sunt încă în vizor

Rezultatul finalei de la Cracovia nu a contat soarta medaliei de aur a Campionatului European la rugby în șapte. Ordinea a fost determinată de suma punctelor înscrise în timpul celor două meciuri. În prima competiție de acum o săptămână de la Lisabona, polonezele au fost cele mai bune, iar irlandezele au terminat pe locul patru. Așa că acum tot ce trebuie să facă este să câștige semifinala împotriva Scoției pentru a-și păstra primul loc și titlul de campionat.

Dar asta nu înseamnă că jocul cu Irlanda a fost ignorat de poloneze. În schimb – au vrut o revanșă pentru o înfrângere de 0:21 în faza grupelor. După acel meci, s-au plâns puțin de vreme și de condiții, deoarece sâmbătă dimineața a plouat și mingea era udă. În finala de la Henrik Reimann, a fost cald ca majoritatea meciurilor.

Polonezele au jucat mai bine decât precedenta lor confruntare cu Irlanda. Anna Klitschowska și Bialow-Cervoni conduc cu 5:0. Era 5:14 înainte de pauză, dar în a doua repriză, alte două performanțe reușite ale lui Klitschowska și Natalia Pamiti cu touchdown-uri au pus Polonia în avantaj. Din păcate, ultimul cuvânt i-a aparținut Irlandei, care a câștigat medalia de argint în clasamentul final.

– Atmosfera în echipă nu a fost atât de bună de mult. Se susțin reciproc și fiecare coexistă cu ceilalți. Aparținem unor echipe diferite, dar totuși suntem una. Știm că uniți putem realiza orice. Nimeni nu realizează nimic singur în rugby. Atmosfera a câștigat Campionatul European, a spus Klichowska.

– Drumul către acest campionat a fost foarte dificil. Am trecut cu toții prin momente grele împreună, eu ca concurent. Dimineața am crezut că voi rata semifinala împotriva Scoției cu o problemă la genunchi. Scenariul a fost scris pentru mine, dar antrenorul m-a semnat pentru prima echipă în varianta finală. Suntem cu toții mega fericiți și inimile noastre sunt pline de bucurie – a adăugat Karolina Jassissin, care este căpitanul.

READ  Besa va furniza trenuri electrice României. Primul contract a fost deja semnat

Pentru vicecampiona de anul trecut, Polonia, programul minim pentru campionatul din acest an este o medalie de bronz. Ei și-au asigurat victoria avansând în semifinalele de la Cracovia, dar antrenorul Janusz Urbanovic spune că obiectivul s-a schimbat puțin de la victoria de la Lisabona și este aur. Prima din istoria acestei discipline în Polonia.

Campionatul European de Rugby Sevens (o disciplină olimpică din 2016) are loc la Cracovia ca pregătire pentru Jocurile Europene de anul viitor. Femeile poloneze vor concura la Wawel pentru a se califica la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. Acesta este însă un viitor îndepărtat și anul acesta, după Campionatul European, în două săptămâni se vor desfășura în România calificările la Cupa Mondială. În august, Polonia va concura în Chile pentru promovarea la World Series din sezonul viitor.