ACS Petrolul 52 Ploiesti – Fotbal Club Rapid Bucuresti 1-0 (1-0). Liga – Ziua 5

ACS Petrolul 52 Ploiesti – Fotbal Club Rapid Bucuresti 1-0 (1-0).  Liga – Ziua 5

Cei unsprezece care apar aici s-au întâlnit de patru ori în istoria luptei live. Petrolulu 52 a câștigat de două ori, a remizat o singură dată și a pierdut o singură dată.

Tactica antrenorului Petrolulu 52 XI a fost clară încă de la începutul meciului. Nu trebuie să fii un expert pentru a vedea că ea se concentrează în principal pe blocarea accesului la poartă. Opoziţia nu a ştiut să-i păcălească multă vreme pe fundaşii din formaţia lui Petrolulu 52. În minutul 20, arbitrul l-a eliminat pe Christian Sabunaru de la Rapido Bucureşti.

Gheorghe Grozav a marcat singurul gol al jocului pentru Petrolulu 52 de alergări. Golul a fost marcat în același minut. Prima repriză s-a încheiat cu un management modest al echipei Petrolulu 52.

În minutul 52, Matias Kite de la Rapid București a primit cartonaș. În minutul 54, Takayuki Seto a fost înlocuit de Eugenio Sebotaru.

Intre 55 si 87 de minute, jucatorii Rapid Bucuresti: Antonio Cefer, Andre Ciobanu, Mattias Guit, Jason Papio au parasit terenul si au fost inlocuiti de Stefan Banou, Alexandru Ioannita, Alexandru Albu, Alexandru Madan. Iar la echipa adversă, antrenorul a ordonat schimbarea terenului, Marius Ciou, Giorgi Grosau, Mirek Ivanovski au fost înlocuiți cu: Simon Maserache, Lucian Dmitriu, Christian Iropiso. Între minutele 56 și 75, arbitrul a încercat să liniștească jocul arătând două cartonașe galbene jucătorilor Rapid București și unul echipei adverse. Nu s-au marcat goluri în a doua repriză.

Unsprezecele lui Rapid Bucuresti au avut un avantaj enorm de posesie (65 la suta), din pacate, in ciuda unui astfel de avantaj, jucatorii au pierdut meciul.

Este un joc crud. Ambele echipe s-au concentrat mai mult pe atac decât pe scor. Jucătorii Petrolulu 52 au văzut un cartonaș galben în meci, în timp ce adversarii lor au văzut patru.