O zi grozavă pentru cehi în Dubai. Maratonul Samsonoa cu Badusa

O zi grozavă pentru cehi în Dubai.  Maratonul Samsonoa cu Badusa

Getty Images / Robert Prang / Petra Kvitova

Lukasz Iwanek

Duminică a fost o zi foarte bună pentru femeile cehe care au concurat la turneul WTA 1000 de la Dubai. Petra Kvitova, Barbora Krejcikova, Linda Frohvertova și Marie Bouzkova și-au câștigat meciurile. Meciul dintre Lyudmila Samsonova și Paula Badusa a durat aproximativ 3,5 ore.

Cea de-a 23-a ediție a turneului WTA a început duminică la Dubai. Petra Kvitová (WTA 13), câștigătoarea evenimentului din 2013, s-a alăturat competiției. La început, a învins-o pe cehoaica Martina Trevesan (WTA 25) cu 6: 2, 6: 1. În 68 de minute, de două ori campioană la Wimbledon a transformat șase dintre cele opt puncte de break. Următoarea ei adversară va fi Petra Martic sau Julia Putintseva.

Mai sunt trei cehice în turul doi. Iar Barbora Krejcikova (WTA 29) s-a impus cu 6: 4, 6: 2 cu Irina-Kamelia Bego (WTA 38). Campioana Roland Garros din 2021 a câștigat cu 2-4 în 10 dintre cele 12 meciuri consecutive. Într-un meci care a durat 95 de minute, ea a marcat 25 din cele 34 de puncte la primul serviciu. Marie Bouzkova a transformat toate cele cinci oportunități de pauză, iar în minutul 61 a învins-o pe Sofia Kenin (WTA 210), câștigătoarea Australian Open 2020, scor 6-1, 6-1 în 61 de minute.

Linda Frohvitova (WTA 52) a câștigat cu 6: 3, 6: 4 Danielle Collins (WTA 42), finalista la Australian Open 2022. În 77 de minute, cehoaica a servit șase ași și a folosit cinci puncte din pauză de 10 puncte. Qinwen Zheng (WTA 24) a revenit cu scorul de 3-1 în primul set pentru a învinge Shuai Zhang (WTA 22) cu 6-3, 6-1. Madison Keys (WTA 23) a transformat șase dintre cele 11 puncte de break pentru a supraviețui lui Jasmine Paolini (WTA 64) cu 6-1, 6-1 la ora.

READ  Succesul concurenților clubului de arte marțiale Skarzyski „Kyokushin Karate”

Urmărește videoclipul: Așa arată el la 35 de ani. A dezvăluit o rețetă pentru un personaj uimitor

Lyudmila Samsonova (WTA 15) a învins-o pe Paula Badosa (WTA 20) cu 6-7(3), 7-6(5), 6-4 după trei ore și 22 de minute. În prima departajare, spaniolul a marcat șapte puncte consecutive de la 0-3. În a doua, ea a ratat un avantaj de 2-0. În al treilea set de 3: 2, ea a pierdut patru din următoarele cinci jocuri. Victoria Tomoa (WTA 100) s-a impus în 6:3, 6:1 cu Kaia Kanepi (WTA 48). În 79 de minute, bulgarul a folosit cinci dintre cele 12 puncte de break.

Dayana Yastremska (WTA 99) a învins-o pe Alise Cornet (WTA 60) cu 6: 2, 6: 3. Ucraineana a lovit 20 din 25 la primul serviciu și a avut patru break-uri. Tot în turul doi s-a aflat și compatriota ei Marta Kostyuk (WTA 55), care a folosit cinci din 11 puncte de break și a câștigat cu 4: 6, 6: 4, 6: 2 Ipek Oz (WTA 196).

Dubai Duty Free Tenis ChampionshipsDubai, Emiratele Arabe Unite)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 2,788 milioane de dolari