Clasamentul UEFA din perspectiva poloneză. Raport după 1/16 de finală ale LE și LKE

Clasamentul UEFA din perspectiva poloneză.  Raport după 1/16 de finală ale LE și LKE

Ieri a fost o zi specială nu numai pentru fanii Leg Poznan, ci și pentru fotbalul polonez. Pentru prima dată în secolul XXI, clubul nostru a câștigat Cupa Europei în două etape în primăvară, iar vecinii noștri clasați UEFA au fost eliminați colectiv din competiție. Cum va arăta clasamentul UEFA din perspectiva poloneză? Vă invităm la reportajul după 1/16 de finală din Europa League și Conference League.

Clasamentul UEFA: Memento

Din cauza decalajului dintre faza grupelor și faza eliminatorie, seria noastră de rapoarte despre locul fotbalului polonez în clasamentul UEFA a fost inevitabil suspendată, așa că merită să ne amintim câteva lucruri. După faza grupelor, Polonia a terminat pe locul 28 în clasament, iar zona de care ne interesează este următoarea:

• Locul 24 – Ungaria (20.375 puncte)
  • Locul 25 – România (20.250 puncte)
  • Locul 26 – Bulgaria (19.500 de puncte)
  • Locul 27 – Slovacia (19.250 puncte)
  • Locul 28 – Polonia (18.500 puncte)
  • Locul 29 – Azerbaidjan (16.125 puncte)

Se acordă 2 puncte pentru o victorie și 1 punct pentru o remiză în etapa principală a Cupei Europei. Acest record este împărțit la numărul de echipe alăturate în Europa la începutul sezonului (adică am analizat cu patru în fiecare caz). Asta înseamnă că o victorie valorează 0,500 de puncte și o egalitate valorează 0,250 de puncte. Lech Poznań nu a câștigat niciun avantaj promovând doar din grupă, deoarece fiecare dintre concurenții de pe teritoriul nostru a introdus exact câte un reprezentant în faza eliminatorie. Totuși, 1/16 de finală ar putea fi o oportunitate de a ajunge din urmă, mai ales în Slovacia și Ungaria. Sloven Bratislava și Ferencvaros și-au câștigat grupa în Conference League și, respectiv, Europa League, și încep primăvara cupei abia de la 1/8 (desigur, au obținut cele mai multe puncte pentru locul 1 în grupă). Să trecem la analiza concurenților noștri.

READ  BKP Cargo negociază și caută noi parteneri în Europa

Locul 24 – România

România a beneficiat de absența lui Ferencvaros și a urcat un loc în clasamentul UEFA. Cu toate acestea, pentru ei, 1/16 de finală a Ligii Conferințelor marchează sfârșitul aventurii lor cu trofeele europene din acest sezon. Clujenii au avut ghinion să remizeze când a mers la Lazio. În prima manșă pe Stadio Olimpico, campioana României a pierdut cu 0:1, iar în manșa secundă a câștigat un egal fără goluri cu scorul de 0,250. Polonia a pierdut de data aceasta 1.250 de puncte în fața României. Pentru a prinde asta în acest sezon, Lecce are nevoie de două victorii și un egal, o victorie și trei puncte de divizie sau cinci remize, adică cel puțin un loc în sferturile de finală. Trecerea prin fazele eliminatorii ale Ligii conferințelor nu garantează niciun punct deocamdată. UEFA acordă un punct (în practică, 0,250) doar din avansarea în semifinale.

Locul 25 – Ungaria

După cum am menționat – Ferencvaros a câștigat grupa Europa League și, prin urmare, a mers automat în optimile de finală. La acest turneu a dat roade, întrucât locul 1 în faza grupelor + promovarea în optimile de finală le-a adus 1.250 de puncte pentru țara lor. Pierderea Poloniei în fața Ungariei este de 1.125 de puncte, așa că este greu de compensat în acest sezon, dar după scăderea punctelor înscrise în sezonul 2018/19 (clasamentul UEFA ia în calcul ultimii 5 ani), trebuie să o facem. Ungaria va începe noul sezon cu o marjă de 0,125 puncte. Se poate face, dar numai dacă Ferencvaros este eliminat în 1/8 de finală și primești 0,250 de puncte în plus în Europa League pentru fiecare etapă următoare.

READ  Plecarea propagandistului de la Kremlin. A publicat un scenariu de bătălii pentru Transnistria

Locul 26 – Bulgaria

Ludogorets a învins-o pe Anderlecht cu 1-0 în prima manșă pe teren propriu, dar returul de ieri a fost câștigat cu 2-1 de belgieni și promovarea în optimile de finală s-a decis la penalty-uri, în care Anderlecht a fost echipa mai bună. Pierderea Poloniei în fața Bulgariei este de 0,750 de puncte, minim de victorie și egalitate. Deci, pentru a depăși Bulgaria, Lech va trebui să treacă în sferturile de finală ale Ligii Conferințelor. Știm deja că Ekstraklasa va începe sezonul următor mai sus decât liga bulgară, minus punctele înscrise în sezonul 2018/19.

Locul 27 – Polonia

După un egal cu Bodo/Klimt și o victorie pe teren propriu, Lech este la egalitate cu Slovacia la puncte, dar au urcat în clasamentul UEFA datorită celui mai mare număr de „puncte” câștigate în sezonul curent. Concurenți potențiali Coljors În 1/8 Conference League:

Locul 28 – Slovacia

Poate că ați observat deja ultimul dintre posibilii adversari ai lui Leg în 1/8 de finală – mai trebuie să privim înapoi, pentru că Slovacia își are încă reprezentantul în joc. Slovan și-a câștigat grupa în liga de conferințe și a trecut automat de faza de play-off, care este 1/16. Bineînțeles, nu au obținut puncte UEFA pentru asta, iar singurul bonus pe care l-au primit pentru locul 1 în faza grupelor a fost cu 0,250 de puncte mai mult decât pe locul 2. Dacă treci de 1/16, promovarea de pe locul 2 va fi foarte favorabilă și cu siguranță nu ușoară. Totuși, Leg a reușit să o facă și așa am făcut puncte pentru Slovacia.

READ  Actiune in Romania! Ce caută soldații polonezi acolo?

Locul 29 – Azerbaidjan

Azerbaidjanul avea deja un decalaj mare față de ceilalți, dar puterea Karabakhului ia făcut să continue să adauge la rezumatele noastre. Totuși, campioana Azerbaidjanului nu a reușit să depășească Gent în 1/16 din liga de conferințe (a înscris 0,500 de puncte după ce a câștigat primul meci), așa că titlul lor poate fi considerat închis.

Care sunt clasamentele actuale ale UEFA?

• Locul 24 – România (20.500 puncte)
  • Locul 25 – Ungaria (20.375 puncte)
  • Locul 26 – Bulgaria (20.000 de puncte)
  • Locul 27 – Polonia (19.250 puncte)
  • Locul 28 – Slovacia (19.250 puncte)
  • Locul 29 – Azerbaidjan (16.625 puncte)

Clasamentul UEFA – de ce suntem entuziasmați de asta?

Teoretic, prima schimbare majoră (două echipe în Liga Campionilor.) este doar locul 15. Cu toate acestea, în actualul sezon, țările se luptă pentru clasament pentru sezonul 2024/25, în care va intra în vigoare noua formulă a Ligii Campionilor și a Cupelor Europene. Numărul de cluburi care participă la calificări și alte detalii cheie nu au fost încă anunțate UEFADeci, fiecare îmbunătățire a unei poziții este foarte importantă.