Jucător polonez de dublu în sferturile de finală. Promovați fără o picătură de sudoare

Jucător polonez de dublu în sferturile de finală.  Promovați fără o picătură de sudoare

Materiale de presă / Asociația Poloneză de Tenis / Olga Petrzak / În imagine: Piotr Matuszewski

Sebastian Szczytkowski

Piotr Matuszewski și Vit Kupriva se vor lupta în sferturile de finală ale Challenger din Antalya. Daniel Michalski și Mircea-Alexandru Jican nu au avansat la cele opt duble.

Piotr Matuszewski și Vit Kopriva nu au jucat meciul programat împotriva duo-ului bosniac Damir Dzumhur și Nerman Vatic. Oponenții au pierdut promovarea. În sferturile de finală, polonezii și cehia se vor lupta cu primii cap de serie Roman Gibavi și Adam Pavlasik.

Daniel Michalski a jucat la dublu a doua zi după ce a început cu succes la simplu. Pe teren a făcut echipă cu experimentatul Mircea-Alexandru Jecan. Dublul polono-român a pierdut în trei seturi în fața reprezentanților gazdelor Challenger la Antalya. Sarp Agabigun și Ergi Kirkin, la fel ca rivalii săi, au intrat în evenimentul principal cu wild cards.

Confruntarea nu a durat mult, s-a încheiat după puțin peste o oră. Turcii au câștigat primul set după 27 de minute, iar dublul lui Michalski a câștigat al doilea după 34 de minute. În tie-break, polonezul și românul conduceau cu 4: 3, dar asta a fost finalul scorului. Următoarele șapte mingi și meciul decisiv au fost câștigate de gazde 10: 4.

ATP Antalya:

Prima rundă de dublu:

Vit Kopriva (Republica Cehă) / Piotr Matuszewski (Polonia) – Damir Dzumhur (Bosnia și Herțegovina) / Nerman Fatić (Bosnia și Herțegovina) – Mersul pe jos și promovarea Kopriva și Matuszewski

READ  Iga Świątek cu o altă promovare la Indian Wells. Cunoaștem perechile din sferturile de finală

Sarp Agapegün (Turcia, CM) / Erci Kirken (Turcia, CM) – Mircea – Alexandru Cıkan (România, CM) / Daniel Michalski (Polonia, CM) 6-2, 3-6, 10-4

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsports: superba creație a Serenei Williams. Fanii au fost încântați

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)