Femeile americane au fost promovate la Budapesta. Mare zi maghiară

Femeile americane au fost promovate la Budapesta.  Mare zi maghiară
Doi jucători de tenis americani și-au câștigat marți meciurile la Campionatele WTA 250 de la Budapesta. A fost o zi minunată pentru femeile maghiare. Promoția a fost câștigată de trei reprezentanți ai gazdelor jucând cărți sălbatice.

Łukasz Iwanek

Daniel Collins

PAP / EPA / YOAN VALAT / În fotografie: Danielle Collins

Prima rundă a evenimentului s-a încheiat marți la Budapesta. Danielle Collins (WTA 49) a spulberat-o pe Martina Di Giuseppe 6: 2, 6: 1 (WTA 212) în 68 de minute. Americanul a apărat trei dintre cele patru puncte de break și a folosit cinci dintre cele opt oportunități de breakout. Bernarda Pera a crescut după ce a pierdut primul set (a pierdut conducerea cu 4: 1) și a câștigat cu 5: 7, 6: 1, 6: 2 Julia Graber (WTA 201)

Anna Bogdan (WTA 98) a câștigat cu 6: 4, 7: 5 cu Varvara Lipchenko (WTA 155). În setul secund, românca a câștigat șase jocuri consecutive de 1: 5. Alaksandra Sasnowicz (WTA 86) conducea cu 6-0, 2-0, când Timea Papus (WTA 121) s-a zgâriat din cauza unei accidentări la coapsa stângă.

Deși Papus a fost pensionat, a fost o zi foarte bună pentru o maghiară. Rica Luca Gani (WTA 186) a învins-o pe Elisabetta Coccarito (WTA 112) cu 6-4, 7-5. Actrița gazdelor ar fi putut obține o victorie și mai impresionantă, pentru că conducea cu 6: 4, 5: 2. Domnișoara Yodvardi (WTA 204) a acordat patru meciuri egiptenului Mayar Sherif (WTA 114). Dalma Galvi (WTA 176) a câștigat 7: 6 (4), 6: 3 cu Alyona Bolsova (WTA 151). În primul set, ungurul s-a întors de la 0: 3 și a apărat două mingi fixe la 4: 5.

READ  Legia.Net - Legia Warszawa - Zrinjski - Legia Warszawa: Încheierea seriei proaste

Ivana Jorović (WTA 334) a câștigat 5: 7, 7: 6 (6), 7: 6 (3) Jacqueline Christian (WTA 153). În primul set, Serbka a pierdut conducerea cu 5: 2. În al doilea, a ieșit cu 2-0, dar în curând a renunțat la avantajul descoperirii. La 4: 5, am salvat mingea de meci. Jorovic a câștigat al doilea și al treilea meci după un tie break și a intrat în runda a doua.

Marele Premiu al Ungariei, Budapesta (Ungaria)
WTA 250, terenuri de lut, premii totale în sumă de 235,24 mii. dolar
Marți, 13 iulie

Prima rundă de simplu:

Danielle Collins (SUA, 2) a învins-o pe Martina Di Giuseppe (Italia, LP) cu 6-2, 6-1
Bernarda Pera (SUA, 3) Julia Graber (Austria, S) 5: 7, 6: 1, 6: 2
Anna Bogdan (România, 5) vs. Varvara Lipchenko (SUA) 6: 4, 7: 5
Alexandra Sosnowicz (Belarus, 6) – Timea Papus (Ungaria) 6-0, 2-0
Ivana Jorovic (Serbia) vs. Jacqueline Christian (România, Q) 5: 7, 7: 6 (6), 7: 6 (3)
Anilina Kalinina (Ucraina) a învins-o pe Anna Kalinska (Rusia) cu 6-4, 7-6 (5).
Olga Danilovic (Serbia, Q) – Tamara Korbach (Germania) 6-2, 6-2
Rika Luka Jani (Ungaria) a învins-o pe Elisabetta Cuciarto (Italia) cu 6-4, 7-5.
Miss Udvardi (Ungaria) – Mayar Sherif (Egipt) 6-3 6-1
Dalma Galvi (Ungaria) a învins-o pe Alyona Bolsova (Spania) cu 7-6 (4) 6-3.

Vezi si:
Începutul lui Urszula Radwaska a fost grozav, dar apoi a dispărut. Două părți ale meciului de la Praga
Ashleigh Barty a făcut istorie. „Este cel mai bun sentiment”

Se va califica Danielle Collins pentru sferturile de finală ale turneului de la Budapesta?

READ  zgură. Vor amenința Motor în lupta pentru campionatul polonez? „Este o echipă cu mare potențial”