ATP Miami: Hurkaches și Isner în semifinalele turneului!

Fanii polonezi așteaptă cu nerăbdare să joi mai mult. Apoi Hubert Hurkacz îl va înfrunta pe locul doi din clasamentul ATP, Daniil Medvedev, în semifinalele prestigiosului turneu de la Miami. Polonezul își apără titlul în Florida, iar rivalul său în lipsa lui Novak Djokovic este cel mai bine clasat tenismen de pe teren. Marți, polonezii l-au învins pe Lloyd Harris.

Între timp, tânărul de 25 de ani și partenerul său John Isner s-au confruntat cu un meci de dublu cu duul Rajiv Ram și Joe Salisbury. Primul meci a fost început de adversarii duo-ului polono-american și nu au pierdut meciul în el. Ambele perechi au reușit în pozițiile lor și le-a luat mult timp pentru a pătrunde. Merită remarcat faptul că Hurkacz arăta foarte bine în acea zi. Serviciul a funcționat, șutul aerian și returul a fost de asemenea bun. Acesta este un semn bun înainte de duelul de joi cu rusul.

Prima bijuterie a fost foarte uniformă, niciunul dintre soți nu a arătat slăbiciune, dar a câștigat constant cererea. Hurkacz, care arăta ca căpitanul echipei sale de doi oameni, a fost încântat. În cel de-al 12-lea joc, cu duoul britanic-american în frunte cu 6:5, a fost 30:15 pentru ei după lovitura greșită a lui Isner. Stâlpul a salvat situația, mai întâi arătând o scurtătură grozavă, iar după un moment a arătat un revers perfect! Până la urmă a avut loc o departajare.

READ  Fantasyexpo cumpără drepturile asupra maiorului de la Stockholm

În ea, duo-ul polono-american conducea deja 5: 2. Dar concurenții nu s-au dat bătuți și i-au adus rapid într-o stare de echilibru. Isner a spart mingea, iar adversarii aproape că au câștigat primul set, dar Hurkacz a egalat din nou. Pol a rezistat presiunii mai bine decât partenerul său. A dovedit-o și trimițând un as la 7:7! Anterior, Salisbury a lovit un șut la poartă. La final, Hurkacz și Isner au câștigat primul meci! Au avut nevoie de 54 de minute pentru asta.

Au început setul doi cu un meci câștigător. Următoarea a fost prima descoperire în meci! Din păcate, au renunțat rapid la supremație și în cele din urmă Ram și Salisbury au egalat în setul doi. De atunci, lucrurile au revenit la echilibru și ambele perechi au câștigat jocuri de serviciu. Asta s-a schimbat în al optulea joc. Cuplul polono-american și-a spart rivalii pentru a doua oară. Isner a servit în meciul decisiv, dar Hurkacz l-a susținut curajos. Acest duo avea un avans de 40:0, dar rivalii au ajuns la echilibru. Din fericire, în momentul crucial, Isner a arătat performanța serviciului.

Tansi Kokinakis și Nick Kyrgios îi așteaptă pe polonezi și pe americani în semifinale.

READ  Emoții în meciul de dublu de Hubert Hurkacz. A hotărât să rupă super cravată

Hubert Hurkacz / John Isner – Rajiv Ram / Joe Salisbury 2:0 (7:6 și 6:3)