Bonita Springs. Cafea dublu argintie

Bonita Springs.  Cafea dublu argintie

Katharsina Kawa nu a putut câștiga al șaptelea titlu pe terenurile profesioniste. Gabriela Lee a excelat în finala evenimentului cu un fond de premii de 100.000 de dolari. În Florida, polul a evoluat bine și în divizia de dublu.

Reprezentantul Biało-Czerwonych Bonita Springs a avut o săptămână foarte reușită. În drum spre cea mai mare finală a carierei, l-a reprezentat pe tenismenul Bylesko-Piala, care a pierdut un singur set. Din păcate, lupta decisivă pentru jucătorul nostru nu a fost pe deplin reușită. În primul meci, jucătorul român care a făcut-o prin calificarea la meciul principal a fost, desigur, cel mai bun tenismen și a pierdut un singur meci.

Cafeaua a început a doua jumătate a jocului în stil excelent și a urcat la 3: 0 din cauza unei pauze în al doilea joc. Din păcate, acestea sunt un început bun și rău. Din acel moment, Lee a controlat din nou mersul jocului, câștigând șase meciuri la rând, iar după ce a jucat o oră și 28 de minute, s-a putut bucura de victorie.

În ciuda înfrângerii finale, poloneza poate fi totuși mulțumită de prestația ei din Florida. Datorită punctelor primite, a avansat pe locul 135 în clasamentul mondial.

Tânărul de 30 de ani, care s-a născut în această săptămână la Krynica-Zdrój, a excelat în divizia de dublu. Duminică, alături de Olga Kovarkova, au câștigat prima semifinale în două seturi împotriva lui Whitney Ozukwe și Renata Jarazui. După pauză, Pole și partenerul său au revenit în instanță și i-au înfruntat pe Tima Papos și Nao Hibino într-un meci decisiv. Perechea maghiară-japoneza a câștigat primul set, dar Kawa și Kovorkova au jucat mai bine în al doilea set. Campionatul urma să fie determinat de un super tie-break, în care concurenții mai titrați s-au dovedit a fi ceva mai buni.

READ  România și Bulgaria în spațiul Schengen. Prețurile cresc în magazine și sărbători?

Rezultate

Finala la simplu

Gabriela Lee (România, K) bt Katarcina Kawa (Polonia, 7) 6-1 6-3

Finala de dublu

D. Paphos, n. Hipino (Ungaria, Japonia) – Oh. Kovorokova, K. Kawa (Polonia, 3) 6: 4 3: 6 10: 7

Semifinale la dublu

O. Goworocowa, K. Kawa (Polonia, 3) – W. Osuigwe, R. Zarazua (SUA, Mexic) 6: 3 6: 3