Dubai. Sprint Sabalenka, Maraton Benzik

Dubai.  Sprint Sabalenka, Maraton Benzik

Marți, Dubai Duty Free Tenis Championship a început cu opt jucători de tenis de top. După ce a câștigat Australian Open, Arina Sabalenka a revenit cu succes în competiție. Caroline Garcia și Maria Zaccari și-au luat rămas bun de la competiție.

Franțuzoaica, după o luptă dură în două seturi, a fost nevoită să recunoască superioritatea lui Madison Keys, iar grecoaica nu a avut nimic de spus în ciocnirea cu Karolina Pliskova. În turul doi a fost eliminată și Daria Kasatkina. Ea a pierdut în trei seturi în fața capului de serie a 7-a Barbora Krejcikova.

De asemenea, Belinda Benzik a fost aproape de înfrângere, rupând rezistența Martei Kostiuk abia după 3 ore și 27 de minute de luptă. Elvețienii nu au reușit să valorifice avantajul de 5-3 în primul set înainte de a pierde în tie-break. În setul al doilea, ucraineana a spart 3:1, dar nu a putut să-și păstreze avantajul. S-a stabilit din nou „al treisprezecelea joc”, în care meciul „opt” a câștigat de data aceasta. În partea decisivă a meciului, ambii tenismeni au avut probleme în a câștiga propriile jocuri de serviciu. Bencic a dat și el „break” și s-a putut bucura de victorii.

Jessica Pegula și Victoria Azarenka au trebuit și ele să muncească din greu pentru a ajunge în turul al treilea. Americanca a câștigat primul set împotriva Victoria Domova. De la 1:5 în secunda a egalat la 5:5, apărând pe parcurs șase mingi de set, dar în final bulgarul a câștigat această parte a meciului. Cu toate acestea, în jocul decisiv al turneului, „Trei” a pierdut doar un singur joc. La rândul său, belarusa pierdea deja în fața Amanda Anisimova 4:6 0:2. Cu toate acestea, el ar putea inversa curentul meciului în tie-break-ul setului al treilea și să-l regleze în favoarea sa.

READ  Al doilea set de biracter TB2 din armata poloneză - MILMAG

Jelena Ostapenko și Aryna Sabalenka nu au avut probleme în avansarea în primele șaisprezece ale evenimentului. Ea a renunțat la doar două meciuri în fața campioanei în aparare Linda Fruhvirtova și a pierdut un joc mai puțin într-o întâlnire cu bielorusa Lauren Davis.

Coco Koff, Jelena Rybakina, Petra Kvitova și Lyudmila Samsonova au avansat și ele în runda a treia a Dubai Duty Free Tenis Championships. Rusul, care se confruntă acum cu Iga Świątek, nu a fost nevoit să iasă marți în instanță. Qinwei Zheng a pierdut meciul în fața lui.