Finala Roland Garros o așteaptă pe Magda Linette. Învinge sămânța chineză

Finala Roland Garros o așteaptă pe Magda Linette.  Învinge sămânța chineză

Getty Images/Cameron Spencer/ Poza: Anastasia Pavlyuchenkova

Lukasz Iwanek

Anastazja Pavlyuchenkova ar putea fi rivala Magdei Linette la Campionatele WTA 250 de la Strasbourg. A treia sămânță a Chinei, Shuai Zhang, a suferit o înfrângere dureroasă.

La Strasbourg, Magda Linette primește capul de serie numărul unu. Marți se va confrunta cu poloneza Kristina Buxa. Luni, jucătoarea de la Poznan a întâlnit un adversar cu care s-ar putea confrunta în turul doi. Aceasta este Anastasia Pavlyuchenkova (WTA 424), care a învins-o pe Angelina Gabueva (WTA 1321) cu 6:3, 6:1.

Întâlnirea a durat 58 de minute. Pavlyuchenkova a servit opt ​​ași. Ea a obținut 30 din 38 în trimiterile ei. Am transformat cinci din 11 puncte de break. O moscovită cu experiență a ajuns în finala Roland Garros 2021. Avea probleme de sănătate (accidentare la genunchi) și încerca să revină la un nivel înalt.

Bernarda Pera (WTA 38) 6-4 4-6 6-1 a învins-o pe Sophie Zhang (WTA 259). Americanul de mai sus a condus cu 6-4, 2-0, dar nu a terminat meciul cu două seturi. În setul trei, nu i-a dat o șansă adversarei și nu a fost nicio surpriză. În meciul de două ore și patru minute, Bera a servit 11 ași. Ea a salvat opt ​​dintre cele 11 puncte de break și a transformat șase dintre cele 11 puncte de break.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „Mamba in sfarsit”

Shuai Zhang (WTA 30) a pierdut cu 6-0, 6-0 de Anna-Lena Friedsam (WTA 92). Meciul a durat doar 48 de minute. Chinezii au marcat doar 20 de puncte din 72 pe care le-au jucat (27,8%). Ea nu a avut șansa să pătrundă. Germanul a folosit șase din cele șapte puncte de break. Victoria Tomoa (WTA 71) a câștigat cu 3:6, 6:4, 7:5 Alize Cornet (WTA 59). Bulgara a renăscut de la 3: 6, 0: 2. În setul trei, spre schimbare, franțuzoaica a început urmărirea și de la 3: 5 a egalat la 5: 5. Tomowa a câștigat destul de ușor ultimele două meciuri.

READ  Mutare unanimă pentru favorita din primul tur, Ekstraklasa

Varvara Gracheva (WTA 44) a câștigat cu 6:3, 3:6, 7:6 (3) Zhuoxuan Bai (WTA 209). În al treilea set, senzația era în aer, dar chinezoaica a ratat două mingi de meci în al zecelea joc. Ambii jucători au marcat 99 de puncte și fiecare a avut patru break-uri.

Sorana Cîrstea (WTA 31) a pierdut cu 6-7(5), 5-7 în fața Clarei Burrell (WTA 122). În setul doi, românca a ratat avantajul 3: 0. În 1 oră 59 de minute, a luat patru pauze și a renunțat la serviciu de cinci ori.

Internationaux de Strasbourg, Strasbourg (Franța)
WTA 250, zgură, fond de premii 259,3 mii. dolar
luni 22 mai

Prima rundă de simplu:

Bernard Pera (SUA, 4) – Sophie Chang (SUA, LP) 6:4, 4:6, 6:1
Varvara Gracheva (6) – Zhuoxuan Bai (China, LP) 6:3, 3:6, 7:6 (3)
Lauren Davis (SUA, 7) peste Sara Iliev (Franţa, Q) 7-5, 6-0
Anna-Lena Friedsam (Germania) – Shuai Zhang (China, al treilea) 6-0, 6-0
Clara Borel (Franţa) a trecut de Sorana Cîrstea (România, 5) 7:6(5), 7:5.
Kimberly Pearl (Australia) a învins-o pe Elena Maligina (Estonia) cu 6-2 și 6-3
Emma Navarro (SUA) – Teresa Martinkova (Cehia) 6-2, 6-3
Victoria Tomova (Bulgaria) – Alize Cornet (Franța) 3:6, 6:4, 7:5
Erin Routliff (Noua Zeelandă, LP) vs Su Wei Hsieh (Taiwan, Q) 7:6 (2), 1:6, 6:1
Anastasia Pavlyuchenkova (WC) – Angelina Gabieva (Q) 6:3, 6:1

Succesul în viață al lui Jan Zielinski. Asa merge istoria!
Marele succes al lui Jan Zielinski. Puțini polonezi au făcut-o
Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

READ  Un duel de două ore într-o joi fierbinte. Maja Chualinska a evitat necazurile