Hubert Hurkacz în revanșa mult așteptată. Trei sute de lupte într-o scenă de noapte

Hubert Hurkacz în revanșa mult așteptată.  Trei sute de lupte într-o scenă de noapte

Hubert Hurkacz a fost primul care a avansat în runda a treia a ATP Masters 1000 pe terenurile dure din Montreal. Și marți seară, tenismenul polonez l-a învins pe finlandezul Emil Rossovoori.

Rafai Smolensky

Hubert Hurkacz

Getty Images / Minas Panagiotakis / Imagine: Hubert Hurkacz

În scara principală a National Bank Open 2022, Hubert Hurkacz (ATP 10) s-a clasat pe „opt” și a primit astfel o soartă liberă la start. În turul doi, Emile Rossovoori (ATP 44) i-a stat în cale. În urmă cu doar șase zile, finlandezul a obținut cea mai mare victorie a carierei sale, învingând un polonez în etapa a doua a City Open de la Washington. La Montreal, tânărul de 25 de ani din Wroclaw a avut revanșa pentru acel eșec, câștigând cu 6:3, 6:7 (4), 6:2.

La fel ca săptămâna trecută în capitala SUA, au avut loc câteva schimburi lungi de marți seară pe Stadionul IGA. Ruusuvuori poate menține mingea în teren acționând din spatele liniei de sosire. Așa că „Hubi” a trebuit să ia inițiativa de a pune presiune asupra adversarului.

În prima versiune, Hurkacz și-a păstrat calmul și nu s-a lăsat niciodată surprins. Deși a lovit prima pasă cu o rată de succes de 52 la sută, a evitat problemele. Stâlpul a asigurat primul joc al grupei în al șaselea joc. Finlandezul a salvat două puncte de break după aceea, dar după o acțiune bună, tenismenul nostru a marcat al treilea cu un revers superb în linie. Acum jucătorul de la Wroclaw a făcut o revenire grozavă și a trecut cu 4: 2. Nu și-a irosit avantajul. În al nouălea meci, a câștigat rapid două jetoane set și a trimis un as în primul meci.

READ  Cel mai bun portar din Ekstraklasa este sub foc. Ei nu înțeleg deciziile lui

Urmărește videoclipul: Messi munceste din greu la începutul sezonului și soția lui?! Aceste fotografii sunt o senzație

Probleme au apărut la începutul celei de-a doua părți a întâlnirii. În cel de-al doilea meci, Rosovori l-a uimit de două ori pe Hurkacz cu forehand, iar după faultul în plasă a mai luat trei puncte pentru încă un break. Apoi stâlpul a afișat clasa prin lansarea site-ului. După un timp, a eliminat al patrulea punct de break cu o pasă puternică, apoi a făcut setul egal cu 1.

Rozofor vizibil îmbunătățit. Când a avut ocazia, a încercat să accelereze, provocând probleme celei de-a zecea rachete din lume. Situația a devenit gravă în jocul 12 când finlandezul a câștigat un raliu foarte lung și a primit o minge setată. Hurkacz, însă, s-a salvat din nou cu serviciul, apoi a condus la tiebreak. În acest joc, el a comis un dublu fault foarte costisitor cu scorul de 3, imediat după ce a schimbat partea. Tanarul de 23 de ani din Helsinki a sarit imediat cu 6-3 si a egalat dupa ce a folosit mingea de al treilea set.

Începutul scenei cruciale a fost tensionat de ambele părți. Hurkacz a câștigat primul joc cu scorul de 40. După un timp, Ruusuvuori a avut probleme, dar cu serviciul a răspuns cu două puncte de break. Principalele evenimente ale destinului întâlnirii au avut loc la ora 2. Hurkacz a marcat un break în al șaselea joc după un fault neobligatoriu asupra lui Finn, care și-a pierdut ritmul. Pole a mărit imediat avantajul la 5:2, iar după ce a schimbat partea avea deja două mingi pentru meci. La început, un tenismen din Helsinki l-a ajutat cu o dublă greșeală.

READ  Prima echipă care s-a calificat la Cupa Mondială din Qatar! M¦. Petrecere de tragere

Două ore și 19 minute mai târziu, Hurkacz a revanșat înfrângerea de la Washington. Marți a avut 16 ași, două greșeli duble, 28 de victorii și 38 de greșeli naturale. Rosofori a făcut trei ași, șapte greșeli duble, 14 mingi de finisare și 41 de greșeli. Băieții au jucat 196 de puncte, iar delegatul nostru a câștigat 105 dintre ele.

Hurkacz s-a calificat în runda a treia a competiției ATP Masters 1000 de la Montreal și este cu un pas mai aproape de a repeta rezultatul de anul trecut de la Toronto. El va lupta pentru sferturile de finală, joi, împotriva argentinianului Diego Schwartzman (ATP 15) sau a spaniolului Albert Ramos (ATP 43).

Deschide Banca NationalaMontreal, Canada)