Nicio surpriză pentru americani. Finalista anterior este la Roland Garros

Nicio surpriză pentru americani.  Finalista anterior este la Roland Garros

PAP/EPA/JASON SZENES/Imagine: Jessica Pegula

Lukasz Iwanek

Nu a fost surprinzător faptul că s-au confruntat cu doi jucători de tenis americani. Jessica Pegula nu i-a dat un set lui Daniel Collins la Grand Slam Roland Garros 2023 de la Paris. În runda următoare, italianca Sarah Errani a ajuns în finala din 2012.

Danielle Collins (WTA 45) a ajuns anul trecut în finala Australian Open și a făcut prima ei apariție în top 10. În actualul sezon de la Melbourne, a fost eliminată în turul al treilea și a coborât din top 20. Problemele de sănătate nu o cruță. Americanca încearcă să reconstruiască, dar remiza de la Roland Garros nu a fost atât de reușită pentru ea. Duminică, a pierdut cu 4-6, 2-6 cu Jessica Pegula (WTA 3).

În 82 de minute, Pegula a marcat 25 din cele 32 de puncte ale ei la primul serviciu. A fost spartă de trei ori și a transformat șase dintre cele 10 puncte de break. Ea a fost creditată cu 19 erori și 12 erori neforțate. Collins a marcat 17 victorii consecutive și 25 de rateuri.

Pegula a crescut recordul împotriva lui Collins la 5-0. Aceasta a fost a doua lor ciocnire în 2023. La Miami, Pegula a câștigat cu 6-1, 7-6(0). Următoarea ei rivală va fi italianca Camila Giorgi.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „Mamba in sfarsit”

Sara Errani (WTA 70) l-a învins pe Gilles Teichmann (WTA 75) cu 3-6, 6-4, 6-2. Meciul a durat 2 ore si 18 minute. Italianul a folosit șase dintre cele 12 puncte de break. Ea a aterizat în 13 touchdown-uri cu 18 erori neforțate. Elvețienii au 48 de victorii consecutive și 62 de rateuri. Erani a fost finalistă la Roland Garros în 2012. În trecut, a fost clasată pe locul cinci.

READ  Posibil mare revenire pentru Soshan la echipa națională a Poloniei. "merita sa vina"

Următoarea contestatoare pentru italiană va fi Irina-Camelia Bego (WTA 27), care a învins-o pe Anna Bondar (WTA 103) cu 6: 4, 6: 2. În primul set, românca a revenit de la 2: 4. Ambele jucătoare aveau 11 puncte de pauză în 99 de minute. Peugeot a returnat doar două pase și a avut cinci pauze de odihnă.

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)