Orlen Wisła speră să obțină un mare succes. Luptă până în ultimele secunde

Orlen Wisła speră să obțină un mare succes.  Luptă până în ultimele secunde

PAP/Szymon Łabiński/Foto: Tomas Berucz

Marcin Gorzynski

Nimic nu este încă clar după primul meci, mai mult, Orlen Wisła Płock are șanse să-l elimine pe Nantes și să ajungă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Wisła a avut o șansă reală de a obține cel mai mare succes al său în Liga Campionilor. Deși HBC Nantes este mai sus în ierarhia europeană, diferența dintre echipe nu este atât de mare încât Oilers să viseze doar la promovare. Vicecampioana poloneză nu a fost mulțumită de biletul de intrare în fazele eliminatorii, care a pierdut în ultima rundă.

Uneori, echipa lui Płock s-a descurcat bine. Marcel Jastrzębski a intrat prost în întâlnire, iar intrarea lui Ignacio Bioska nu s-a schimbat prea mult. Prima repriză a fost foarte modestă în ceea ce privește eficacitatea, cu excepția eforturilor lui Serghei Kosorotov și Dmitri Zhetnikov. Totuși, după un început prost, au reușit să se apropie de Nantes, așa că înainte de pauză… și-au lăsat din nou rivalii să intre prea mult.

Cu echipele din nou în joc cu un scor de 14:18, Wisła avea nevoie de ceva aburi. I-a fost dat lui Biosca, care a început să sară mingi și Nantes a transmis un semnal că nu s-a rezolvat totul. După una dintre salvari, Żytnikow și-a asigurat egalitatea cu 22:22 și cu 17 minute înainte de final, Orlen Arena a fost în furcă. Fanii Wisła au început să poarte echipa lui Xavi Sabate.

READ  Legia a penalizat pentru meciul cu Leicester. UEFA este nemiloasă

Urmărește videoclipul: păreri uimitoare despre Robert Lewandowski. Asta au scris spaniolii

Zhetnikov a luat adesea vina, Kosorotov s-a dovedit a fi ucigașul. Perechea rusă i-a oferit lui Wisła un avans de 25:24 și meciul a început să semene cu rivalitatea lui cu Nantes, Valero Rivera și Kauldi Odriozola arătând grozav. Căpitanii lui Wisła au fost susținuți de Tin Lucin, luând cu încredere penalty-uri. Chiar și croatul a încins căldura când, în minutul 58, a dat un ușor avantaj (31:30) și a forțat un time-out pentru Grigory Kogin.

Jitnikov și-a continuat oferta, dar golul său nu a dat victoria finală, la scurt timp după ce Tibaud Brett a egalat. Rusul trebuia să fie eroul ultimei măsuri, dar aruncarea a fost blocată și Wisła a fost nevoită să se mulțumească cu un egal. Cel mai important este că soarta promovării nu este decisă și Oilers vor merge plini de speranță la Nantes.

Orlin Wisla Bock – HBC Nantes 32:32 (14:18)

Orlin și Wisla: Jastrzębski 1, Biosca – Daszek 4, Lucin 6, Piroch 2, Serdio 3, Susnja, Fazekas, Krajewski, Perez Arce, Terzic, Dawydzik, Mindegia 2, Mihić 3, ytnikow 6, Kosorotow 5

Nantes: Gaspar, Hallgrimsson – Marchand, Brett 3, Mini 3, La Brech, Pearson, Rivera 10, Cavalcanti 2, Ovnitsk 1, Damatrin, Portela, Makeda 1, Toto 2, Munnar 3, Odriozola 5
Biletele pentru Cupa Mondială FIFA 2023 sunt disponibile pentru cumpărare prin Eventim!