Promovare uimitoare pentru campioana Australian Open. Maraton uimitor în Dubai

Promovare uimitoare pentru campioana Australian Open.  Maraton uimitor în Dubai

PAP/EPA/ALI HAIDER/Foto: Aryna Sabalenka

Lukas Ivanek

Aryna Sabalenka a făcut un început excelent la Campionatele WTA 1000 din Dubai. Campioana Australian Open Lauren Davis nu a avut nicio șansă. Lupte incredibile în spatele Belinda Bencic și Victoria Azarenka.

În Dubai, opt jucători de tenis clasați au primit bilete gratuite. Printre aceștia se numără și Aryna Sabalenka (WTA 2), care și-a făcut prima apariție de la Australian Open. La sfârșitul lunii ianuarie, la Melbourne, ea a câștigat prima victorie de Grand Slam. Sabalenka revine în competiție într-un stil uluitor. Marți, ea a spart cu 6-0, 6-1 pe Lauren Davis (WTA 49).

Sabalenka a servit șase ași în 59 de minute. Ea a marcat 23 din 26 la primul serviciu. Ea a salvat un punct de break și a transformat cinci dintre cele șapte puncte de break. Campionii de Grand Slam se vor întâlni în turul al treilea. Adversara lui Sabalenka va fi Jelena Ostapenko (WTA 20), care a învins-o pe Linda Frohvertova (WTA 52) cu 6-2, 6-0 în 55 de minute. Câștigătorul Roland Garros din 2017 a avut șase pauze. Letona a venit în Dubai pentru a-și apăra titlul.

Belinda Bencic (WTA 9) a învins-o pe Marta Kostyuk (WTA 55) 6: 7 (7), 7: 6 (5), 6: 4. În primul set, elvețiana a risipit avantajul la 5: 3, iar în al doilea a renăscut de la 1: 3. În al treilea set, campioana olimpică de la 2: 3 a câștigat patru din următoarele cinci jocuri. Întâlnirea a durat trei ore și 27 de minute. Următoarea adversară a lui Bencic va fi Karolina Mošová (WTA 112), care a învins-o pe Sorana Cîrstea (WTA 70) cu 6-4, 7-6(4). În primul set, cehoaica a revenit cu 1: 3.

READ  O altă clauză din contractul lui Erling Haaland. Atât poți cumpăra de la Manchester City

Urmărește videoclipul: așa arată el la 35 de ani. A dezvăluit o rețetă pentru un personaj uimitor

Victoria Azarenka (WTA 14) a învins-o pe Amanda Anisimova (WTA 35) cu 4-6, 6-4, 7-6(5). Liderul anterior din clasament pierdea cu 4-6, 0-2 pentru a conduce în setul al treilea. În ea, a renascut dintr-o situație de 3: 5. Petra Kvitova (WTA 15) a învins-o pe Yulia Putintseva (WTA 46) cu 6-4, 6-4. Cehul a salvat șase puncte de break și a folosit două dintre cele șapte puncte de break.

Jessica Pegula (WTA 3) 6:2, 5:7, 6:1 a învins-o pe Victoria Tomoa (WTA 99). În al doilea set, americanca a apărat șase piese de set. De la 1:5 a egalat la 5:5, dar a pierdut următoarele două meciuri. Totuși, nu a avut sens și favorita a preluat controlul în setul trei. Următoarea contestatoare a lui Pegula va fi Ana Bogdan (WTA 75), care a revenit de la 1:3 în primul set și a învins-o pe Shelby Rogers (WTA 45) cu 7:6 (3), 6:3.

Coco Gauff (WTA 6) a mers cu 6-0, 4-1 împotriva lui Alaksandra Sasnowicz (WTA 43) înainte de a pierde trei meciuri la rând. La final, americanca s-a impus cu 6-0, 6-4. În 70 de minute, am folosit șase dintre cele 11 puncte de break. În optimile de finală, o va înfrunta pe Jelena Rybakina (WTA 10), care a învins-o pe Marie Bouzkova (WTA 26) cu 7: 5, 6: 2. Într-un meci care a durat 1 oră 43 de minute, campioana de la Wimbledon a servit șase ași și patru. pauze.

Dubai Duty Free Tenis ChampionshipsDubai, Emiratele Arabe Unite)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 2,788 milioane de dolari