Roland Garros 2023. Lesia Kurenko Ika Svitek – următorul challenger al lui Denis Magus

Punctul culminant al turneului French Open – Roland Garros 2023 de sâmbătă de la Paris a fost retragerea uneia dintre favoritele evenimentului, Elena Rybagina din Kazahstan, din cauza unei boli. Cu toate acestea, curtea a fost deja impresionată de Iga Świątek, campioana în vigoare a clasamentului WTA.

Luptând pentru al patrulea titlu de Grand Slam feminin de simplu la Paris, Iga Svitek a câștigat cel de-al 14-lea eveniment principal al carierei WTA Tour și și-a păstrat titlul „Nr. 1”. 1 rachetă de tenis feminin din lume a „șterse” chinezul Wang Xinyu de la tribunal în 52 de minute și nu a renunțat la nici un joc, ocupa locul 82 în clasamentul WTA.

Este al patrulea caz din cariera jucătoarei de tenis din Rusia în care și-a trimis adversara „pe bicicletă”. Anterior, românca Andrea Prisacariu a învins-o pe cehoaica Karolina Pliskova cu 6:0, 6:0 în finala WTA 1000 Interanzionali BNL d’Italia 2021 de la Roma, România, în cadrul turneului Polonia-România din cadrul BJKC de la Radom 2022. , și jucătoarea de tenis rusă Anastasia Pavlyuchenkova în timpul turneului WTA 1000 Interanzionali BNL d’Italia 2023 de la Roma în urmă cu vreo duzină de zile.

În optimile de finală, adversara lui Ika Svitek, ucraineana Lesia Tsurenko (a 66-a WTA) a învins-o sâmbătă în mod surprinzător pe canadianul Bianca Andreescu (a 42-a WTA) cu 6:1, 6:1. Campionul de simplu US Open 2019, canadianul, care își îmbunătățește constant clasamentul după probleme de sănătate, a fost neputincios în confruntarea cu ucraineanul, iar meciul a durat doar o oră și trei minute.

Lesia Curenko și Iga Świątek se confruntă pentru a treia oară. În sezonul 2022, în drum spre câștigarea Openului Francez de Grand Slam 2022, Iga Svitek nu i-a dat nicio șansă ucrainenei, câștigând cu 6:2, 6:0, cel mai recent pe 14 mai, în turul trei al WTA 1000. Interanzionali BNL d’Italia la Roma, unde a învins-o pe Lesia cu același scor. A învins-o pe Surenko.

READ  Iadul polonez în exil

În cel mai interesant meci al zilei, brazilianca Beatrice Hadad Mia (a 14-a WTA) a învins-o în trei pe jucătoarea rusă Ekaterina Alexandrova (a 23-a WTA), după o luptă de tenis care a durat două ore și 51 de minute. (Col. 5:7, 6:4, 7:5). În setul decisiv, Alexandrova a pierdut două break-uri la 1:4, dar a compensat și a condus cu 5:4. Cu toate acestea, Beatriz Haddad Maia a luat a 10-a pasă în al 11-lea joc și a ieșit din situație dificilă, apoi a spart în al 11-lea joc pentru 6:5. .

Sâmbătă, o altă jucătoare de tenis rusă, Mirra Andreeva (WTA 143), în vârstă de 16 ani, a câștigat și ea meciul 1/16 al setului de deschidere, dar nu a fost nicio tam-tam, deoarece americanul Corey „Coco” Goff a fost cu siguranță mai bun în următoarele două seturi. Americanul a ajuns în finala French Open 2022, câștigând în cele din urmă cu 6:7 (5), 6:1, 6:1. Jucătorii de tenis au petrecut două ore și cinci minute pe teren.

Sârba Olga Danilovic (a 105-a WTA) a făcut furori când a intrat în al doilea set după ce a câștigat setul de deschidere în meciul ei împotriva tunisiei Anse Japier, fostul vicepreședinte al Clasamentului Mondial de Tenis. Pierderea pauzei și a egalat meciul la 4:4 în al doilea mandat al meciului, nu a reținut serviciul în al nouălea joc, a pierdut setul 4:6, iar în setul decisiv III, Ons Jabir a fost de asemenea excelent, și a intrat în 1/8 de finală, două ore. A câștigat 4:6, 6:4, 6:2 după nouă minute.

Sâmbătă, slovaca Anna Karolina Schmidlova și americanca Bernarda Pera au avansat și ele în runda a patra a turneului de la Paris.

READ  Volei EU: Bobocul Bartos Bednors nu are frica de scenă. „Astfel de concursuri creează tensiune” - știri