Doi tenismeni români se ciocnesc la Indian Wells. Nicio surpriză și Simona Halep a depășit-o cu încredere pe Sorana Cyrstia. Un alt rival a fost răsturnat de Petra Martic din Croația.

Lucas Ivanek

Simona Halep

PAP / EPA / JOHN G MABANGLO / În fotografie: Simona Halep

Sorana Sirstia (WTA 27) a apărut pentru a 10-a oară la startul evenimentului de la Indian Wells. Mai devreme ajunsese la o distanță mai mare în runda a treia. De data aceasta ea s-a prezentat pentru 1/8 de finală. Marți și-a găsit iubita Simona Halep (WTA 26). Fostul lider al clasamentului a avansat în sferturile de finală după ce a câștigat meciul 6: 1, 6: 4.

În setul doi, Halep a revenit cu 0-2 în ciuda problemelor minore. În 82 de minute, tenismenul constănțean a înscris 22 din 28 de puncte cu prima sa pasă. El a salvat patru din cele cinci puncte de break și a schimbat pentru cinci din cele șase breakouts. Ea a avut 12 lovituri de finisare și 16 erori neforțate. Cirstia a avut 15 victorii consecutive și 31 de greșeli.

Halep a remizat 2-2 cu Sirstia. Confruntările lor anterioare au avut loc cu mult timp în urmă, în 2008 și 2010. Pentru fostul lider al clasamentului, acesta este al 11-lea start la Indian Wells. A ajuns pentru a cincea oară în sferturi de finală. În 2015, a câștigat titlul aici.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Călătoria de iarnă a soției săritorului. Si nimic!

Cealaltă rivală a lui Halep, Petra Martic (WTA 79), a câștigat cu 7: 6 (6), 6: 4 Ludmilei Samsonova (WTA 32). În primul set, croatul a luat conducerea cu 4: 1, dar soarta i-a fost decisă de un tie-break. Martic a revenit cu 1-3. A fost o pauză în al doilea joc, pe care ea l-a luat la 5: 4.

READ  Primul sezon cultural româno-polonez 2024 - 2025 se va desfășura sub sloganul „Avem o limbă comună”.

Ambii jucători au aruncat cinci ași într-o oră și 54 de minute de joc. Martic a marcat 28 pentru 35 cu prima sa pasă. Ea a spart o dată și a folosit singură două dintre cele șase puncte de break. A remizat 4-0 cu jucătorul croat Samsonova. A fost promovat în sferturile de finală pentru a doua oară la Indian Wells (2018). Aceasta este a opta sa apariție la evenimentul principal din California.

Halep a câștigat două dintre cele trei meciuri împotriva lui Martic. Ultima lor confruntare a avut loc în 2018, la Indian Wells. Romanii au câștigat sferturile de finală cu 6: 4, 6: 7 (5), 6: 3. Se întâlnesc din nou în semifinale patru ani mai târziu.

Greaca a sters de pe teren campioana de Grand Slam. Excitantă Estonă peste bord
Un set dur în meciul dintre jucătorii spanioli de la Indian Wells. Bătrâna stăpână a căzut