Sabalenka a avut un tânăr agitat de 16 ani.  Egiptenii au urmat exemplul

PAP / EPA / Chema Moya / În fotografie: Arina Sabalenka

Lucas Ivanek

Arina Sabalenka completează marșul Mira Andreeva, în vârstă de 16 ani, către WTA 1000 de la Madrid. Egipteanca Mayer Sherif a eliminat-o pe belgiana Elise Mertens în urma loviturii.

Sâmbătă, Mirra Andreeva (WTA 194) a împlinit 16 ani. La Madrid, finala de juniori a primului Australian Open al anului a trecut cu furtuna. Ea le-a eliminat pe canadian Leila Fernandez, cehă Marketa Vondrousova și Magda Lynette. A fost oprită doar de Arina Sabalenka (WTA 2). Ea a învins-o pe câștigătoarea de la Australian Open, Andreyeva, cu 6-3, 6-1.

În 72 de minute, Sabalenka a făcut o pasă și a transformat cinci dintre cele 13 puncte de break. Vicepreședintele clasamentului a obținut 66 de puncte din 110 puncte jucate (60%). El este în curs pentru a doua victorie la Madrid (2021). Aceasta a fost a cincea sa apariție în turneu (de trei ori a fost eliminat în primul tur).

Mayer Sheriff (WTA 59) a urmat exemplul. În runda precedentă, a eliminat-o pe franceză Caroline Garcia. Egipteanca a învins-o luni pe Elise Mertens (WTA 29) cu 6-4, 0-6, 6-4. După ce a pierdut primul set, belgianul a dat dovadă de furie de joc și a fost cu siguranță mai bun în al doilea. În al treilea set, curajosul Sheriff a revenit la 5:2. Ea a pierdut următoarele două jocuri înainte de a lua o pauză și a încheia meciul.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: baschetbalist polonez șocat. „Adevărat sau fals?”

În meciul care a durat două ore și 53 de minute, au fost 15 tacleri, dintre care opt a marcat Mertens. Belgianul mai înscrie trei puncte (98-95), dar Sheriff este în turul următor. Egipteanca a avansat în cel mai mare sferturi de finală din cariera ei. În opt starturi anterioare la turneele WTA 1000, ea a fost eliminată în primul tur de șapte ori. Următorul său adversar este Sabalenka.

READ  Va trăi Europa fără petrolul Rusiei? Energia nucleară poate fi importantă

Irina-Kameliya Pegu (WTA 35) a învins-o pe Lyudmila Samsonova (WTA 18) cu 6:4, 6:4. Românca a revenit de la 0:3 în jos în primul set. Într-o oră și 47 de minute, a înfruntat cinci din șapte puncte de break și a transformat patru din șase puncte de break. Pegu a ajuns în al treilea sfert de finală la Madrid (2015, 2016). Următoarea ei concurentă este spaniola Paula Padosa sau grecoaica Maria Zachary.

Trei sute de bătălii. Iga Svidek a întâlnit un alt rival la Madrid
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)