Sunt în tenis de masă. Bajor a fost aproape de a câștiga finala 1/8 فوز

Sunt în tenis de masă.  Bajor a fost aproape de a câștiga finala 1/8 فوز

Solja a fost un favorit pe „hârtie”, al 20-lea în clasamentul mondial, medaliat la campionatele olimpice și mondiale (dar nu la simplu). Bajor este listată ca ITTF nr. 93, dar a confirmat înainte de meci că va încerca să surprindă. Și a fost pe punctul de a elimina una dintre favorite la evenimentul Torwar.

De patru ori la rând campioana poloneză a câștigat primul set cu un avans de 16, iar al doilea set cu 8. Bajor a jucat foarte bine, câștigând, printre altele. schimburi de fond. Solja a fost mai bun în următoarele două etape.

Al cincilea grup are un kilometraj uimitor. Bajor conducea cu 6-0, dar germanul a câștigat cu încă cinci acțiuni. Atunci a fost 9: 6 pentru poloneză, dar adversara a dus la egalitate. Ultimele două acțiuni ale lui Pager. În al șaselea meci a jucat două meciuri (10: 9, 11:10), dar nu a reușit să termine meciul. În ultimul set a pierdut 0: 4 și 1: 5, dar a „urmărit” scorul și a egalat (9: 9). Solga, care va juca pentru medalia împotriva Portugaliei, Fu Yu, a avut un joc nervos mai bun.

Perechi de sfert de finală rămase: Schan Chiona (Germania) – Linda Bergstrom (Suedia), Sabine Winter (Germania) – Elisabetta Samara (România), Sofia Bolkanova (Austria) – Margarita Bisuka (Ucraina).

Samara este concurent la KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg, iar Piesocka a jucat anterior în această echipă.

Printre jucătorii polonezi de tenis de masă, Jakob Degas a câștigat medalia Orientului Mijlociu din 2021 în meciul de dublu cu belgianul Cedric Neutink. Sâmbătă, la ora 16.35, vor juca în semifinale cu portughezii Thiago Apollonia și Joao Monteiro.

READ  Frenkie de Jong este la un pas de Barcelona. 95% ordin de transfer

Rezultatul meciului final 1/8 simplu:

Natalia Bajor (Polonia) – Petrissa Solga (Germania) 3: 4 (18:16, 11: 8, 2:11, 8:11, 11: 9, 11:13, 9:11).