Tenis. Roland Garros. Iga wiątek și Bethanie Mattek-Sands în semifinale la dublu

Tenis.  Roland Garros.  Iga wiątek și Bethanie Mattek-Sands în semifinale la dublu

vetik a intrat în instanță la 15 ore după încheierea întâlnirii istovitoare cu Marta Kostyuk. Dintre cvartetul de jucători de tenis care a jucat în soarele fierbinte la frumoasa instalație a lui Simonne Mathieu, a fost un jucător de simplu, dar și cel mai tânăr.

În teorie, concurenții aveau mai multe avantaje, erau mai experimentați, mai ales la dublu și – în comparație cu Świątek – se odihneau. Dar polonezii au jucat cu aceeași vitalitate ca la începutul turneului, cu sprijinul rețelei, celebrul lor partener.

Începutul meciului a arătat că nu era nevoie să ne temem de consecințele meciului de luni. Prima bijuterie de pe Świątek și imediat duetul polono-american au pierdut doar un punct. După al doilea meci, scorul a fost de 2: 0. Ultimul meci al tenismenei poloneze la plasa de volei a fost excelent

Perechea balcanică a arătat că este capabilă să joace dublu. S-au poziționat pe poziția Mattek-Sands, dar bătălia de șapte minute pentru stabilirea conexiunii rezultate nu a ajutat. Așadar, după 14 minute scorul a fost 3: 0.

Meciul a continuat sub dictarea soțului lui Shvetk Matek-Sands. A existat ocazia de a termina grupa cu doar două meciuri pierdute, dar polonezul și americanul nu au folosit punctul de break și în același timp prima minge la 5: 2. Apoi, în serviciu, tenismenii din Raszyn a terminat rapid jocul.

41 de minute de joc, diferența este de 1-0. Semifinala de dublu era la îndemână.

Jucători de tenis din Balcani s-au luptat la începutul setului secund. A existat o oarecare confuzie în primul joc, deoarece arbitrul a suspectat că Mattek-Sands a încețoșat calea pe mingea contestată. Cearta a durat câteva minute. În cele din urmă, punctul a fost repetat. Croația și slovena au câștigat oricum acel meci.

READ  Cupa Mondială de box feminin - medaliată la finala de vineri

După cum se dovedește, unul dintre cei doi se află în acest grup. Matek-Sands și Schwietik au câștigat cinci jocuri la rând. În al patrulea au apărat două puncte de break și în al șaselea și-au rupt adversarii fără să scadă niciun punct. Au pierdut a șaptea, dar cel mai probabil au câștigat etapa următoare.

Joi, femeile poloneze și americane vor juca împotriva câștigătoarelor meciului Irina Pejo și Nadia Podorska (România și Argentina) – Petra Martic și Shelby Rogers (Croația și SUA). Pentru Świątek, aceasta este a doua semifinală de Grand Slam la dublu din cariera sa. Cu toate acestea, ultimul cuvânt nu a fost încă spus.

Olgerd Kwiatkowski

Campionatul feminin Roland Garros sferturi de finală

Iga Świ, tek, Bethanie Mattek-Sands (Polonia / SUA, 14) – Darija Jurak, Andreja Klepac (Croația / Slovenia, 11) 6: 3, 6: 2.