Transformă fericirea femeilor spaniole din Roma. Simona Halep este mai proastă decât finalista la Australian Open

Transformă fericirea femeilor spaniole din Roma.  Simona Halep este mai proastă decât finalista la Australian Open

Paula Badosa o abordează cu încredere pe Alexandra Sasnovich la WTA 1000 de la Roma. Un alt tenismen spaniol, Corbin Muguruza, a fost exclus. Daniel Collins, un american, își ia rămas bun de la Simona Halep, româncă.

Lucas Ivanek

Paul Bados

PAP / EPA / DAVE HUNT / În fotografie: Paula Badosa

Paula Badosa (WTA 3) a debutat miercuri într-un meci de la Roma. În 77 de minute a învins-o pe Alexandra Sasnovich (WTA 50) cu 6: 2, 6: 1. Emoțiile nu lipsesc la sfârșitul ambelor seturi. Mai întâi, spaniolul a folosit mingea de set al optulea. A terminat al patrulea joc în al doilea joc. În 77 de minute, Badosa a salvat șase din șapte puncte de break și a transformat cinci din cele 13 ocazii de pauză.

Corbin Muguruza (WTA 10) a pierdut cu Julia Putinseva (WTA 40) 6: 3, 6: 7 (4), 1: 6. Spaniolul a pierdut 6: 3, 5: 3. Într-un joc de două ore și 17 minute, Kazaska a folosit cinci din 10 puncte de break. A marcat cu șapte puncte (94-87) mai mult decât fostul lider al clasamentului. A fost a noua victorie a lui împotriva unui jucător de tenis din top 10, prima sa victorie din 2019.

Daria Kasatkina (WTA 23) a câștigat cu 4: 6, 6: 3, 7: 6 (2) împotriva lui Leylah Fernandez (WTA 18). În setul al treilea, canadianca a luat conducerea cu 4:3 cu break, dar nu a păstrat avantajul. La tiebreak, finalista US Open 2021 a pierdut șase puncte la rând, cu 2-1. Întâlnirea a durat două ore și 45 de minute. Kasatkina și-a întors pasa de patru ori și a folosit cinci dintre propriile 14 puncte de break. În 1/8 de finală va înfrunta Badosa.

READ  Investitorii nu se tem de „lipsa statului de drept” din Polonia

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Scandinavian Travel Kovalsik
Ones Japier (WTA 7) a învins-o pe Ajla Domlajanovic (WTA 41) cu 7: 5, 6: 2. Tunisia a marcat 10 puncte în 12 jocuri consecutive la 3: 5. În 91 de minute, a transformat cinci din cele 14 ocazii la break. Putin Seva este un alt candidat pentru Liga Campionilor de la Madrid.

În 2020, Simona Halep (WTA 21) a câștigat la Roma. A jucat în finale în 2017 și 2018, în ambele probe pierzând în fața Elena Svitolina. De data aceasta România a pierdut cu 6: 7 (1), 3: 6 în fața lui Daniel Collins (WTA 9) și a fost eliminată în turul doi. În primul set, conducea clasamentul cu 2: 4, a ieșit la 6: 5, în al 12-lea joc (a lucrat la el) și a pierdut doar 11 din 12 la tiebreak. În al doilea joc, cu 1: 5, s-a apropiat de 3: 5 și apoi a trimis pasa înapoi.

În două ore și două minute de la începutul jocului, Collins a marcat nouă puncte din 13 puncte de break și a folosit șase din cele nouă șanse de descoperire. Americanca a luat avans cu 2-1 în bilanţul jocurilor cu Halep. Următoarea concurentă pentru finala Australian Open din acest an este Amanda Anisimova.