Un joc dramatic de stâlpi! Prelungiri decise

Un joc dramatic de stâlpi!  Prelungiri decise

WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / În fotografie: Dominique Bass

Rafael Smolinsky

Mari emoții în al doilea meci al naționalei Poloniei la Campionatul Mondial 1A. Albii și roșii au purtat o luptă aprigă cu britanicii. Meciul a fost decis printr-un gol marcat în prelungiri.

La deschiderea turneului de la Nottingham, Polonia a învins Lituania cu 7-0 pentru a lua trei puncte (mai multe aici). Duminica, stacheta era foarte sus. Britanicii au stat în calea alb-roșiilor, care vor să revină repede după ce au căzut din elită. Gazdele sunt favorite în competiția Diviziei 1A, așa cum au dovedit în confruntarea cu polonezii. 5-4 după prelungiri.

Atât John Murray, cât și Ben Bounce au păstrat foaia curată în prima zi de meci. În meciul de duminică, „Jacic Murars” s-a predat în minutul al doilea. Britanicii au jucat un dublu act. Robert Lachowicz a jucat într-un Jonathan Phillips nepăzit care a șutat sub bară. Marea Britanie a condus în prima perioadă. Echipa a avut de trei ori mai multe șuturi pe poartă (18-6).

Cu toate acestea, de-a lungul timpului, polonezii au început să-și asume șansele. Portarul britanic a fost neajutorat în minutul 11, în ciuda loviturilor devreme au fost salvate de Bounce. Paweł Zygmunt i-a arătat perfect lui Dominique Basia. A luat pagina în modul corect și a pus-o în fereastra lui Cole. După ce au primit un gol, britanicii au căutat să preia conducerea înainte de pauză. Murray a avut mult de lucru, dar până la urmă a fost un egal 1-1 după prima perioadă.

READ  Kvidova se va lupta cu Rybakina la Miami, iar titlul jubiliar al Cehiei este în joc.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: baschetbalist polonez șocat. „Adevărat sau fals?”

Începutul celei de-a doua părți a întâlnirii a semănat cu evenimentele premierei. Britanicii au atacat și au exploatat din nou greșeala apărării poloneze. Pucul a fost jucat de sub trupă către Kate Nielsen, care l-a învins pe Murray cu o lovitură puternică. Biało-Czerwoni ar fi putut egala rapid, dar Bartosz Fraszko a ratat ocazia perfectă. Saritura din fata portii a interferat cu gardul.

Situația din minutul 32 a fost crucială pentru soarta jocului. Ben O’Connor a fost aruncat în tablă de Basia, iar arbitrii, după ce au analizat videoclipul, i-au acordat polonezului un penalty de cinci minute. Nu am putut trece printr-o perioadă slabă fără a primi un gol. În minutul 34, Liam Kirk s-a trezit într-o poziție confortabilă în fața lui Murray și a marcat. După penalty, Biało-Czerwoni a putut reduce rapid pierderile, dar Kamil Wałęga a lovit bara. După a doua perioadă, britanicii au fost 3:1.

În a treia parte a întâlnirii, polonezii nu au avut nimic de pierdut și au luptat ambițios pentru a compensa pierderile. Au profitat în minutul 46 când Paves Zygmunt a făcut o mișcare senzațională în fața porții rivalilor. Ocazii au avut și gazdele. Într-o situație, polonezii au fost salvați de la un gol la un stâlp.

Iar Biało-Czerwoni a tot încercat să înscrie egalarea și au fost în cele din urmă răsplătiți. În minutul 55, Bartos Siura s-a comportat cu prudență, a aruncat pucul din spatele porții, iar Kamil Valaga a marcat. Tabloul de scor a indicat 3-3. Britanicii pierduseră clar inițiativa și părea că polonezii vor marca următorul gol. Într-o acțiune, pucul trece linia porții.

READ  Wimbledon: Magda Lynette - Angelique Gerber, Greater Poland Derby la Londra. „Așteptăm revanșa” - Știri

Emoțiile au crescut în ultimele minute ale timpului regulamentar al jocului. Grzegorz Pasiut a scos un penalty inutil, iar englezii au profitat de o situație de 5 la 4. Pavel Dronia a avut ghinion să se amestece când a băgat un băț în propria poartă. Lovitura a fost salvată de Mike Hammond. Polonezii s-au repezit în atac și au egalat la 4:4! Bartosz Fraszko a șutat bun.

Meciul a fost egal după a treia repriză și au fost solicitate prelungiri. În aceasta, ambele echipe au jucat cu scorul de 3 la 3. Cheia rezultatului meciului s-a dovedit a fi un penalty de reținere asupra lui Murray pentru hooking. Englezii au jucat bine pucul, iar Ben Lake a marcat golul victoriei.

Primele două echipe din Divizia 1A vor avansa la Campionatul Mondial de anul viitor. Echipa de jos va retrograda în Divizia 1B.

Marea Britanie – Polonia 5:4 după prelungiri (1:1, 2:0, 1:3, 1:0)
1:0 – J. Phillips (Lachowicz) 2′
1:1 – Feed (Zygmunt, Kostek) 11′
2:1 – Nielsen (Kirk, Halbert) 24′
3:1 – Kirk (Nielsen, Halbert) 34′ (5v4)
3:2 – Zygmunt (Walaka, Jesierski) 46′ (4 din 5)
3:3 – Wałęga (Ciura) 55′
4:3 – Hammond (Berlini, Mosi) 59′ (5v4)
4:4 – Frasco 60′
5:4 – Lacul 62′
Polonia: Murray – Wajda, Krusek, Frasco, Wronka, Basiot – Siura, Colus, Dziubiski, Ziszarczyk, Jesiorski – Kostek, Dronia, Bass, Zygmund, Walika – Starny, Jaskiskiszal

Anglia: Bowns-Halbert, Richardson, Kirk, Neilson, Curran-O’Connor, Mosey, Waller, Lake, Hammond-Ruopp, D. Phillips, Betteridge, Perlini, Dowd-Tetlow, Jones, Lachowicz, Myers, J. Phillips.

Rezultatele și clasamentele Campionatului Mondial de hochei pe gheață Divizia 1A: