Un mic joc de Anne Jabier cu Simona Halep. Știm prima semifinală care a avut loc la Madrid

Un mic joc de Anne Jabier cu Simona Halep.  Știm prima semifinală care a avut loc la Madrid

Simona Halep a fost reținută în timpul meciului WTA 1000 de la Madrid. Jucătoarea română de tenis Tunisia nu s-a opus lui Ans Jabiur. Meciul a durat mai puțin de 70 de minute.

Lucas Ivanek

A fost odată ca niciodată

PAP / EPA / YOAN VALAT / În fotografie: Ons Jabeur

În rundele anterioare, Simona Halep (WTA 21) nu a dat seturi lui Sins Shuai Zhang și tenismenelor Paula Badosa (nr. 2) și Corey Kauf (nr. 14) din Statele Unite. Românul a câștigat la Madrid în 2016 și 2017, iar finala a jucat în 2014 și 2019. De data aceasta a fost oprit în sferturi. Miercuri, fostul lider al clasamentului a pierdut cu 3: 6, 2: 6 cu Ons Jabeur (WTA 10).

În primul set, Halep a avut un avans de 2: 1. De atunci, efortul i-a aparținut lui Japier, care a câștigat cinci din șase meciuri consecutive. În al doilea meci, România a preluat din nou conducerea cu 2: 1. De data aceasta, însă, s-a datorat faptului că a avut permisul de două ori. Tunisia are din nou un avantaj clar. A câștigat cinci meciuri la rând și a ajuns în semifinale.

În minutul 67, Jaber a marcat 28 din 36 de puncte cu prima sa pasă. Ea a salvat trei din patru puncte de pauză și a transformat patru din cinci în puncte de pauză. Tunisia a trimis 25 de lovituri finale cu 31 de erori forțate. Halep a câștigat cu opt mingi direct și cu 20 de erori.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewspport: Świątek a doborât recordul de celebrități. Şoc!

Balanța meciurilor acestor jucători de tenis este acum 2-2. S-au întâlnit pentru a doua oară în 2022. Halep a câștigat setul 6: 4, 6: 3 în sferturile de finală din Dubai. Românca a câștigat 23 de titluri de simplu în turneul WTA. Cele mai mari hituri la Roland Cross 2018 și Wimbledon 2019.

READ  13 țări UE se opun deciziei unanime

Jaber a avansat în semifinalele evenimentului WTA 1000 pentru a doua oară de la Indian Wells 2021. Tunisia se va lupta pentru a șasea finală de simplu din Turul WTA, a doua din sezonul curent (Charleston). Singurul titlu câștigat vreodată la Birmingham (2021).

În semifinale, Jaber o va înfrunta pe calificatoarea Ekaterina Alexandrova. Aceasta este a opta lor întâlnire. În 2017, doar Tunisia a câștigat competiția Juhai.