Ziua Maratonului la Birmingham. Ucraineană a făcut furori

Ziua Maratonului la Birmingham.  Ucraineană a făcut furori

Joi a fost ziua luptei acerbe la Campionatele WTA 250 de la Birmingham. Jucătoarea de tenis ucraineană Dagana Gastremska a scăpat de semința letonă Jelena Ostapenko.

Łukasz Iwanek

Diane Jastremska

Getty Images/Steven Pond/În imagine: Dajana Gastremska

Cea de-a 40-a ediție a Campionatelor WTA are loc la Birmingham. Meciurile de joi au oferit o mare emoție. Yelena Ostapenko (WTA 16) a fost eliminată, pierzând cu 6:3, 5:7, 5:7 cu Dagana Gastremska (WTA 79). În setul al treilea, letona a pierdut conducerea cu 3:1 (a avut break point la 4:1).

În meciul, care a durat 2 ore și 15 minute, Jastremska a trimis 14 ași. Ea a marcat 44 din 56 de puncte cu prima ei pasă. Ucraineana a fost ruptă de patru ori, iar ea însăși a folosit cinci din opt puncte. Ostapenko (101-100) a mai câștigat un punct. A fost prima întâlnire a acestor jucători de tenis.

Cealaltă concurentă pentru Jastremska va fi Shuai Zhang (WTA 54), care a câștigat cu 6:2, 2:6, 7:5 Elena-Gabriela Ruse (WTA 55) după 1 oră și 58 de minute. În al treilea set, chinezii au revenit cu 1: 3. Ambii jucători de tenis au avut 10 puncte de break. Zhang a lovit de cinci ori și a marcat șase break-uri. Ross a servit 12 ași, dar a comis și 17 greșeli duble. Femeile chineze au ajuns anul acesta în al doilea loc în sferturi de finală pe iarbă, după Nottingham.

Camila Giorgi (WTA 26) a învins-o pe Lauren Davis cu 3-6 7-5 6-2 (WTA 108). În meciul, care a durat două ore și 24 de minute, italianul a trimis 11 ași (1-12). Am făcut 13 duble greșeli, iar americanul nouă. Giorgi a salvat nouă din 13 puncte de break și a profitat de cinci din cele nouă oportunități de breakout.

READ  zgură. Reprezentanta Ucrainei a câștigat în România. Au participat juniori de la Kolejarz Opole și Unia Tarnów

Italianul a avansat în sferturile de finală din octombrie anul trecut (Tenerife). Nu și-a întâlnit încă următorul concurent. Va fi Magdalena Froche sau Beatrice Haddad, maya-ul brazilian.

Rothsay Classic Birmingham, Birmingham (Marea Britanie)
WTA 250, teren de iarbă, premiu total în bani de 251,7 mii. dolar
joi 16 iunie

A doua rundă de simplu:

Camila Giorgi (Italia, 3) a învins-o pe Lauren Davis (SUA) cu 3-6, 7-5, 6-2
Shuai Zhang (China, 8) a învins-o pe Elena Gabriella Ross (România) cu 6-2-2-6-7-5.
Dagana Gastremska (Ucraina) – Jelena Ostapenko (Letonia, 1) 3-6, 7-5, 7-5

Urmărește videoclipul: Iga Świątek sincer despre visele copilăriei. „Nu mă puteam imagina cu cupele”