0:6 Și întorsătura intriga. Magda Linette a câștigat, iar poloneza a pierdut când a ajuns în semifinalele Australian Open

0:6 Și întorsătura intriga.  Magda Linette a câștigat, iar poloneza a pierdut când a ajuns în semifinalele Australian Open

Magda Linette a început WTA 500 la Charleston în stil foarte bun, De la înfrângerea pe Petra Martic 6:3, 6:4. Polonezul nu a scăpat niciodată serviciul și a dominat tot meciul. Astfel, ea a rupt o serie de patru înfrângeri consecutive în jocul de simplu. Această performanță ne poate oferi cu siguranță optimism înaintea meciului următor.

În turul doi, semifinalista de la Australian Open de anul acesta – Dayana Jastremska – ne aștepta reprezentanta. Dar în ultimele meciuri, ucraineanul nu a arătat aceeași performanță ca la Melbourne, ceea ce a dat speranță jucătorului de la Poznań să câștige două meciuri de simplu la rând, pentru prima dată în șase luni. Cu toate acestea, avantajul său rival este faptul că o face Până acum, ea nu a pierdut niciodată în fața tânărului de 32 de ani, de fapt, nu a scăpat niciodată nici măcar un set. În confruntări directe, jucătorul mai tânăr a avansat cu 3-0.

Încă de la începutul meciului, Yastremska a ținut să sublinieze că rezultatele excelente pe care le-a obținut în întâlnirile anterioare cu Linette și rezultatul de anul acesta la Australian Open nu au fost o simplă coincidență. Ucraineanul ne-a dominat tenismenul de la prima minge Ea câștiga constant puncte pe contul ei. Era aproape impecabilă, iar polonezul habar n-avea cum să-și contracareze adversarul perfect jucat.

Jucătoarea din Poznań a început să joace abia în al șaselea joc, când se apăra de un așa-zis bagel, adică un set care pierde la zero. Ea a avut trei puncte de break pentru a se salva de acest rezultat, dar din păcate. În ultimele mingi, Djana s-a dovedit a fi mai eficientă și a câștigat cu merite primul set cu 6-0. Astfel, Lynette a împărtășit soarta lui Fresh, care… Ea a pierdut și prima grupă cu acest rezultatDar împotriva lui Sloane Stevens.

READ  Anuel nu se oprește. Spectacol Sanders la Włocławek

Magda Lynette – Iga Švetek 0-2. Cele mai proeminente caracteristici ale jocului. video/Agenție de știri/© 2023 The Associated Press

A existat o descoperire în setul doi. Linette a jucat mai bine, Yastremska a făcut mai multe greșeli

Cu toate acestea, ultimul joc din primul set a dat speranță că al doilea set va arăta puțin diferit față de începutul meciului. Într-adevăr, Magda a început să se descurce mult mai bine. Mai întâi, ea a câștigat meciul cu serviciul ei, iar un moment mai târziu și-a spart adversara și a luat conducerea cu 2-0. Cu toate acestea, polonezul nu a dat curs. În meciul următor A existat o defecțiune a serviciului pentru un locuitor din Poznań. Jastremska a profitat de problemele reprezentantei noastre și a recuperat rapid înfrângerea, ducând la scorul de 2:2.

Cu toate acestea, nu a fost un meci grozav din partea ucrainenei, deoarece Lynette și-a îmbunătățit și forma de raliu. Datorită acestui lucru Meciul a fost foarte egal. O altă descoperire a venit în al optulea joc. Apoi Magda a jucat cu răbdare, iar Jastremska a început să facă din nou mai multe greșeli. Stâlpul a profitat de al doilea punct de serviciu și a condus cu 5:3.

Din păcate, jucătoarea din Poznań nu a reușit să confirme o pauză – de data aceasta când a servit pentru set. Din fericire Provocatorul a venit cu puțin ajutorCare a jucat un al zecelea meci foarte prost. Ea a terminat-o cu o eroare neforțată dintr-un rever și în cele din urmă al doilea joc i-a revenit lui Linette cu scorul de 6:4.

În setul decisiv, amândoi au evoluat strălucit cu serviciul, până când scorul a devenit 3:2 pentru reprezentanta Poloniei. Apoi a venit descoperirea. Cu scorul de 30-30 Magda a dat un răspuns excelent, apoi adversara ei a comis o eroare de dublu serviciu Și a devenit 4:2 pentru un tânăr de 32 de ani. Adversara a început să se frustreze, iar de data aceasta jucătoarea noastră de tenis a profitat de avantajul pe care l-a câștigat la mijlocul setului. În cele din urmă, jucătorul de la Poznań a câștigat cu 0:6, 6:4, 6:3 și a câștigat două meciuri de simplu la rând pentru prima dată într-o jumătate de an.

READ  Acum o sută de ani în „PS”. Cum am ajutat la salvarea finanțelor Comitetului Olimpic

Este disponibilă o înregistrare detaliată a meciului dintre Magda Linnet și Djana Jastremska Aici.

Magda Lynette/IMAGO/Chryslene Caillaud / Panoramic/Imago Sport and News/Stiri de Est