5:1 nu a fost suficient. Visele celui mai mare concurent al lui Svetek la titlu s-au încheiat cu victoria ucraineanului

5:1 nu a fost suficient.  Visele celui mai mare concurent al lui Svetek la titlu s-au încheiat cu victoria ucraineanului

Începutul acestui sezon a fost foarte reușit pentru Marta Kostyuk. Misiunea antrenorului polonez Sanerda Zanievska a ajuns în sferturile de finală la Australian Open, unde a pierdut în fața Coco Gauff după o luptă aprigă. Ucraineanul a răcit înainte de a ajunge la turneul WTA 1000 de la Doha și, din păcate, asta a avut și alte consecințe. Ea a fost nevoită să se retragă după trei meciuri din al doilea meci din această competițieȘi apoi abandonează competiția din Dubai.

Cu toate acestea, ucraineanca și-a revenit deja pe deplin, dovadă fiind turneul WTA 500 care se desfășoară la San Diego, iar în meciul din sferturile de finală s-a răzbunat pe Anastasia Pavlyuchenkova pentru că a pierdut meciul din capitala Qatarului. Cu toate acestea, nu a existat încă un test mai mare în finală, deoarece adversara ei a fost cap de serie „1” Jessica Pegula, care… Ea a jucat primul ei turneu de la Australian Open. Jucătoarea de tenis clasată pe locul cinci în clasamentul WTA spera la o performanță grozavă în California, similară finalei WTA, unde a pierdut în fața lui Iga Cvetek în meciul pentru titlu.

Iga Świątek și Hubert Hurkacz la Indian Wells Tie Break Tens. video /Pulsat Sport/Pulsat Sport

Întoarcere uluitoare în primul set Marta Kostyuk va juca pentru cel mai valoros trofeu din cariera ei

La început, ambele tenismene au avansat punct după punct, dar de la 3-3, Marta a câștigat trei mutări consecutive, care au inclus și trei puncte de set. Primul a fost apărat cu mare stil de Pegula, dar al doilea a fost jucat de Kostyuk într-o ispravă defensivă uluitoare. Ucraineanul a câștigat cu o mișcare uluitoare după ce a trecut o centrare din revers peste linia porții El s-a impus în setul de deschidere 7:6 (4).

Jucătoarea, ajunsă în sferturile de finală la Australian Open din acest an, nu s-a oprit și a condus cu 2-0 la startul setului doi. Americanul a avut însă șansa de a pătrunde Nu l-am putut folosi. Întrucât scorul a fost 2:1 în favoarea lui Kostyuk, meciurile au intrat doar în contul ucrainenei. La final, Marta a câștigat meciul cu 7:6 (4), 6:1 și a intrat în marea finală a turneului WTA 500 de la San Diego.

Ultimul ei adversar va fi Katie Poulter, care joacă și ea turneul propriei vieți. Ambii jucători de tenis Ei vor juca pentru primul lor titlu la un rang atât de înalt. În plus, câștigătorul meciului va câștiga un loc în „top 30” al clasamentului WTA.