6:0, 6:2. Semifinala poloneză a durat doar 50 de minute

6:0, 6:2.  Semifinala poloneză a durat doar 50 de minute

Getty Images / Jose Luis Contreras/Docs Images/NurPhoto / Fotografie de: Katharina Kava

Rafal Smolinsky

Katarzyna Kawa nu își va aminti cu drag de prestația ei de sâmbătă. În semifinalele ITF World Tennis Tour cu un premiu în bani de 100.000 PLN. Dolari pe terenurile de zgură din Valencia, tenismenul polonez a câștigat doar două meciuri.

Urmărește finalele Cupei Davis de tenis numai pe Pilot WP (Difuzare cu plată, Link sponsorizat)
În cadrul evenimentului Open Ciudad de Valencia, Katharina Cava (WTA 205) a câștigat trei meciuri pentru a ajunge în semifinale. Adversara ei la acest nivel este a treia cap de serie Jacqueline Christian (WTA 101). Românul a fost favorit în meciul cu polonezul și și-a îndeplinit rapid rolul.

Întâlnirea lui Cava cu Christian a durat doar 50 de minute. Tânărul de 31 de ani din Krynica nu reprezintă nicio amenințare pentru rivalul său de mare profil. S-a încheiat cu o victorie decisivă cu 6-0, 6-2 pentru româncă. Dacă tânăra de 25 de ani ar fi fost atentă, polonezei i s-ar fi permis să meargă cu bicicleta.

Primul set a durat doar 21 de minute. Christian a luat curând inițiativa în instanță. A trimis mingi adânci și a fost agresiv la retur. Dhruv a primit doar două puncte pe propriul serviciu. Favorita a încercat să obțină trei break-uri și a încheiat premiera cu încredere.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: vacanțe minunate. Așa se odihnește concurentul lui Switek

În a doua parte, imaginea jocului nu s-a schimbat semnificativ. Românul a făcut din nou treabă rapidă și a marcat pentru a face 4-0. După aceea, jocul ei s-a oprit. După câteva erori neforțate, Christian și-a pierdut serviciul, iar după ce a schimbat capetele, Cava a ținut în sfârșit serviciul. Cu toate acestea, nu se vorbește despre o revenire la joc. Finalul setului i-a aparținut româncei, care a încheiat meciul cu break la zero.

READ  Întorsătură neașteptată a politicii UE privind refugiații | Germania - Politica germană actuală. Știri DW în poloneză | DW

Christian a obținut o victorie pe deplin meritată, datorită căreia se va lupta pentru titlu la Valencia duminică. Adversara ei va fi bulgara Victoria Domova (WTA 98), a doua cap de serie.

În ciuda faptului că a suferit o înfrângere dureroasă în semifinale, Cava se poate mulțumi cu săptămâna petrecută pe zgura spaniolă. Luni va reveni în top 200 al clasamentului WTA. Jucătorul nostru de tenis va juca cu siguranță și în calificările pentru Grand Slam Australian Open 2024.

Deschide Ciudad de ValenciaValencia (Spania)