6:4 Și mare bucurie. Victoria uluitoare a lui Lynette. Polonezul va juca cu senzația de la Australian Open

6:4 Și mare bucurie.  Victoria uluitoare a lui Lynette.  Polonezul va juca cu senzația de la Australian Open

WTA 500 din Charleston deschide oficial sezonul pe zgura din turul feminin, în ciuda terenurilor americane. Au o cu totul altă specificitate Dintre cei cu care suntem asociați, printre altele, facilitățile care poartă numele Roland Garros din Paris. În ciuda acestui fapt, competițiile din estul Statelor Unite au fost foarte populare de mulți ani și mulți concurenți buni vin la ele. Anul acesta, doi actori polonezi au venit la turneu din această locație: Magdalena Frisch și Magda Lynette.

Jucătorii noștri de tenis seniori Ea a eliminat-o pe Petra Martic în primul tur. Jucătoarea din Poznań spera să-și rupă seria proastă, care a inclus patru înfrângeri consecutive. Tânăra de 32 de ani a obținut ultima victorie pe 12 februarie. Au trecut mai bine de 1,5 luni de atunci. Se întâmplă că nici adversarul ei nu a fost într-o formă bună în ultima vreme. Ea a pierdut trei meciuri, inclusiv unul cu Magdalena Frisch. De asemenea, croatul spera să dea drumul după o serie de eșecuri.

Magda Lynette – Iga Švetek 0-2. Cele mai proeminente caracteristici ale jocului. video/Agenție de știri/© 2023 The Associated Press

Jocul de putere a fost cheia victoriei Magdei Lynette. Nu au lipsit accente jignitoare

Magda a început meciul cu o victorie încrezătoare. În meciul următor a existat șansa de a lupta pentru pauză, dar în final polonezul a făcut mai multe greșeli simple și în final Martic a egalat scorul la 1:1. După o clipă, pasa tenismenului a devenit periculoasă. Linet a trebuit însă să apere trei puncte de break Le-am jucat foarte eficient Evitând astfel amenințarea.

În al șaselea meci Jucătorul de la Poznań a jucat curajos și a dat roade. A avut trei puncte de break și a reușit să-l transforme pe primul. Câteva minute mai târziu scorul a fost 5:2 pentru cea de-a treia rachetă în prezent la tenisul feminin de la noi. Magda nu a avut nicio problemă să închidă grupul. Ea a jucat din greu, iar adversarul ei a făcut multe erori neforțate. La final, Linette a câștigat primul joc cu scorul de 6:3.

READ  Magda Lynett - Rebecca Peterson într-un meci din primul tur la Campionatele WTA din Indian Wells. Poloneza a câștigat o promoție

Setul al doilea ar fi putut începe luminos din punctul de vedere al tânărului de 32 de ani, care a concurat cu 40-0 în jocul de serviciu al lui Martic. Din acel moment, croatul a câștigat cinci puncte la rând și a marcat un meci. Ceea ce jucătorul de la Poznań nu a reușit să facă la începutul meciului s-a întâmplat în al treilea meci. Adversarul a comis o eroare de dublu serviciu Astfel, poloneza a avansat cu 2:1 cu avantajul pauzei.

acest moment S-a dovedit a fi decisiv pentru soarta meciului. Ulterior, nu a mai fost pauză, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 6:3, 6:4 din punctul de vedere al Magdei Linette. Până la urmă, jucătoarea de tenis nu și-a ascuns bucuria pentru marea victorie. În turul doi, adversara ei va fi actrița poloneză Diana Jastremska – care a ajuns în semifinale la Australian Open de anul acesta.

Este disponibilă o înregistrare detaliată a meciului dintre Magda Linette și Petra Martić Aici.