A apărat mingile și a revenit în joc! Magda Lynette a arătat personajul

A apărat mingile și a revenit în joc!  Magda Lynette a arătat personajul

Getty Images/Robert Prang/Foto: Magda Linnett

Rafal Smolensky

Magda Lynette a revenit în turneul feminin după câteva săptămâni libere. În primul tur al competiției WTA 250 pe terenuri dure de la Merida, tenismenul polonez a fost la un pas de înfrângere. Cu toate acestea, a apărat mingile de meci și a găsit o cale către Camila Osorio.

După o performanță stelară la Campionatul Australian Open de tenis din 2023, în care a ajuns în semifinale, Magda Linette (WTA 21) s-a concentrat pe întinerire și apoi a început să se antreneze în Florida. Jucătoarea de tenis din Poznań a decis să rămână pe continentul american. Mai întâi, am zburat la Merida, Mexic, unde are loc pentru prima dată evenimentul principal al seriei.

Linette a devenit cel mai mare partener de serie la Merida Open Akron. Prima ei adversară cu 40 de locuri este cotată în clasamentul mondial Camila Osorio (WTA 61). În urmă cu doi ani, columbianul s-a dovedit a fi mai bun decât polonezul la turneul WTA pe zgură de la Charleston. Marți, reprezentantul nostru s-a răzbunat pentru acest eșec și a câștigat după o luptă în trei seturi 6: 7 (2), 7: 5, 6: 2.

Sistemul Hawkeye nu a ajutat

Începutul meciului a fost egal, ambele doamne păzind cu încredere serviciul. Primul jos a venit în al cincilea, deoarece Osorio a eșuat în mai multe schimburi, iar o dublă greșeală ia dat lui Lynette două puncte de break. Fata de 31 de ani din Poznan abia aștepta asta. Ea a jucat bine un punct important, a trimis forehandul câștigător peste linie și a avansat la 3: 2.

Urmărește videoclipul: așa arată el la 35 de ani. A dezvăluit o rețetă pentru un personaj uimitor

Femeile poloneze nu au fost mulțumite de primul loc de mult timp. După ce a schimbat echipele, columbianul a obținut trei puncte de break. Două mișcări curajoase ale lui Linette au permis apărarea a două dintre ele, dar a treia oară tenismenul nostru a aruncat un backhand și scorul a fost 3. Acum Osorio a luat conducerea nu fără dificultate. Ar fi trebuit să termine a șaptea repriză mai devreme, dar a greșit forehand-ul drept. A ajuns chiar la punctul în care a trebuit să se apere până la punctul de rupere. Cu toate acestea, în cele din urmă am reușit să închid jocul. Poate că acest lucru nu s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi fost… eșecul sistemului Hawk’s Eye. Campionatul „unu” nu a putut verifica efectul transmisiei, care părea a fi automată, în starea de echilibru.

READ  Ucrainenii au scris o scrisoare autorităților UEFA. E plin de emoții

În orice caz, rolurile au fost inversate în terenul central. Linnet a făcut din ce în ce mai multe greșeli în schimburi, de care rivala a profitat. În repriza a opta, Osorio a spart zero și conducea 5: 3. Ea a fost chiar și două mingi în afara setului, dar a ratat o șansă grozavă. În primul rând, poloneza a dezvoltat un retur de break point cu un revers impresionant, iar apoi a câștigat mutarea în care columbianca și-a pus reversul în plasă.

Lynette și-a compensat pauza, dar nu acesta a fost sfârșitul necazurilor ei. În al zecelea joc, Osorio a fost din nou la două puncte de set. Apoi reprezentantul nostru a făcut un serviciu grozav, iar după un timp am egalat la 5. După ce a schimbat echipa, columbianul a fost la doi pași să câștige meciul de deschidere. Și de data aceasta, jucătorul de la Pozna a lansat aplicația exact la timp și, după ce a câștigat meciul la 30 de ani, a intrat într-un meci de departajare.

Al treisprezecelea meci a fost spectacolul lui Osorio. După o pasă grozavă de backhand și un serviciu încrezător, ea conducea deja cu 4-1. Apoi Linnet a marcat un punct, dar după ce și-a schimbat părțile a dispărut clar. Poloneza a spart următoarele mingi, iar columbianca a avut patru mingi de set. Prima dată tenismenul nostru a trimis un forehand pe coridorul de dublu, iar prima variantă, care a durat puțin peste o oră, i-a căzut victimă tânărului de 21 de ani din Cucuța.

Probleme serioase și o revenire grozavă

După ce a pierdut primul set, Linette a făcut o pauză de toaletă. Osorio, în schimb, a fost susținut de succesul meciului de deschidere. A arătat-o ​​deja în meciul de deschidere al setului doi, când a reușit să surprindă adversara cu un break sau un retur profund. Tânărul tenismen a făcut pauză, apoi a câștigat 40 de servire și conducea cu 2-0.

READ  Urmează un alt thriller Hurkacz? Vezi programul pentru Ziua 6 de la Roland Garros

În al treilea meci, poloneza a dat dovadă de tenis bun, ținând cu încredere pasa. Totuși, trebuia făcut totul pentru a recupera pauză și a reveni în joc. Columbianul a evoluat la un nivel înalt și a reușit să finalizeze rapid raliurile. Poate am avansat la 4:2 și apoi am jucat o revenire grozavă. Ea a marcat trei puncte de break, iar la al treilea tenismenul și-a băgat forehandul în plasă.

Osorio conducea cu 5-2 cu un avantaj de două ori la pauză și a avut mingea de meci în al optulea joc. Columbianca a jucat curajos pe tot parcursul, dar nu a evitat greșelile. Drept urmare, Linette a compensat pierderea unui break și a redus distanța. În repriza a noua, după o mare acțiune care s-a încheiat cu un șut din revers, polonezul a blocat a doua minge și apoi a câștigat pasa la 40.

Jucătoarea noastră de tenis a luptat să compenseze pierderile până la final și a fost recompensată în al zecelea meci. Apoi a dezvoltat un break point și după un răspuns senzațional la scurtătura adversarei a egalat la 5. Linette a dat dovadă de caracter și a întors combinația. Acum ea a preluat conducerea (6:5) și a avut conducerea în instanță. Osorio și-a pierdut calea. În jocul al 12-lea, poloneza a primit o lovitură liberă și, după un fault din reversul adversarului, a reușit să egaleze duelul. A avut o problemă serioasă, dar a găsit o cale de ieșire dintr-o situație dificilă.

Dominanță totală în grupa a treia

O revenire strălucitoare în a doua parte a întâlnirii i-a oferit clar aripii lui Linette. Nimic nu o poate opri acum. Jucătoarea noastră de tenis a continuat o serie excelentă. Ea a jucat ca inspirată, iar adversarul era clar fără suflare. Al treilea meci a fost marcat sub controlul complet al tenismenului de mai sus.

READ  FC Voluntari - ACS Campionii Fotbal Club Argeş 0-2 (0-0). Liga rumuńska - 13. Liga rumuńska

Cea de-a douăzeci și prima rachetă a lumii a făcut totul pentru a câștiga avantajul cât mai repede posibil. Ea a primit prima pauză în al doilea joc. Apoi a adăugat o pauză pentru a face 4-0 cu o lovitură uimitoare din revers. În al șaselea joc, Linette a putut termina duelul, dar Osorio a câștigat serviciul la 40. Apoi s-a întrerupt șirul de 10 meciuri pierdute la rând. Apoi am reușit să recuperez pauză, dar nu se punea problema să revin în joc. Iar în al optulea joc polonezul a înscris trei mingi din pasa adversarei, iar în al treilea timp columbianul a aruncat o lovitură de forehand.

După 2 ore și 41 de minute, Linette s-a dovedit a fi mai bună decât Osorio, care a pierdut cu Iga Świątek în ianuarie în turul doi al Australian Open 2023. Poloneza a avansat în turul doi al competiției WTA 250 de la Merida, Mexic. Ea va lupta pentru sferturile de finală abia joi, iar adversara ei va fi unguroaica Panna Udvardy (WTA 91).