A făcut-o din nou! Un rezultat istoric pentru Portugalia în drumul către Campionatul European

A făcut-o din nou!  Un rezultat istoric pentru Portugalia în drumul către Campionatul European

PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES / În imagine: Cristiano Ronaldo și Ricardo Horta

Jacob Kowalski

Roberto Martinez a preluat funcția de antrenor al naționalei Portugaliei înainte de începerea calificărilor la Campionatul European. Antrenorul spaniol a câștigat toate calificările la Euro, cel mai bun rezultat al Portugaliei din istorie.

Portugalia a fost una dintre primele echipe care și-a asigurat participarea la Euro 2024. Cu toate acestea, în runda finală, ar fi putut să facă istorie cu eforturile lor de calificare și să câștige toate cele zece meciuri de calificare.

Soarta a însemnat că candidatul final în urmărirea recordului a fost echipa oarecum imprevizibilă a Islandei. Antrenorul Vikings, Ag Hareide, a confirmat în timpul conferinței de presă de dinaintea meciului că echipa sa este capabilă să marcheze puncte la Lisabona.

În stilul său, Roberto Martinez s-a concentrat pe o formație foarte atacantă, care a pus încă de la început multe probleme apărării islandezilor. Oaspeții au petrecut aproape cea mai mare parte a primei reprize în propria jumătate, apărându-se de atacurile adversarilor.

Urmărește videoclipul: Polonezii sunt cruzi după ce au făcut de rușine echipa națională împotriva Cehiei. „Lewandowski? O tragedie. Trebuie să căutăm un succesor.”

Joao Felix și Bruno Fernandes au făcut un meci grozav. În primul rând, portughezul a strălucit cu stilul său minunat, întrucât a înființat două „plase” pentru adversarii săi. Al doilea a marcat o lovitură minunată în minutul 37 al meciului, când a primit o pasă de la Bernardo Silva cu călcâiul și a șutat din afara suprafeței de pedeapsă la o înălțime ideală în colțul îndepărtat al porții lui Hakon Valdmarsson.

READ  Legenda revine la Washington. O echipă puternică în turneu

Și Cristiano Ronaldo a căutat constant oportunități, poate în speranța că va putea lupta pentru titlul de golgheter în aceste calificări, dar Romelu Lukaku, care a marcat patru goluri împotriva Azerbaidjanului, a jucat și el un meci grozav în acea zi. Portughezul a ratat aceste patru goluri, deși realizările marcatoare obținute de jucătorul de 38 de ani în preliminariile finale au fost excelente (10 goluri).

După pauză, Portugalia și-a încetinit atacurile și s-a concentrat pe posesia mingii, schimburi eficiente și mișcare continuă spre suprafața de pedeapsă. Bruno Fernandes nu a încetat să încerce să-l depășească pe portar de la distanță, iar după una dintre aceste încercări, portarul islandez a făcut o greșeală fatală lovind mingea direct în piciorul lui Ricardo Horta.

Jucătorul din Braga, care apăruse pe teren cu câteva momente mai devreme, a băgat cu ușurință mingea în plasă, deși pentru o clipă au existat îndoieli cu privire la faptul că lateralul se află în poziție de offside.

Formația islandeză a părut complet neajutorat în ultimele minute și s-a mulțumit să privească mingea trecând între portughezi de parcă ar fi fost legată de fir. Roberto Martinez și-a atins obiectivul și a câștigat toate calificările, iar acest lucru nu este o noutate pentru spaniol, deoarece în timp ce a condus echipa națională a Belgiei, a încheiat calificările la Euro 2020 în același stil.

Portugalia – Islanda 2:0 (1:0)
1-0 – Bruno Fernandes 37′
2:0 – Ricardo Horta 66′

Victorii ale candidaților rămași în grupă

Calificările pentru Grupa G fuseseră decise în runda precedentă, așa că toate meciurile au fost amicale. Primele 45 de minute au fost plictisitoare la Zenica și Vaduz.

READ  zgură. Acuzații puternice împotriva Lupilor Krosno! „Asta este înșelăciune”

Bosnia și Herțegovina a avut un rezultat teribil în aceste calificări, obținând doar puncte împotriva Liechtensteinului și Islandei. În ultima serie de meciuri, jucătorii lui Savo Milosevic au fost siguri că vor merge la Campionatul European din Slovacia. Emoțiile au crescut în acest meci la începutul reprizei secunde, când Patrick Hrosowski a marcat din greșeală un autogol.

Bosniacii nu s-au bucurat mult timp, Robert Boznik a egalat după trei minute. Drumul spre victorie al Slovaciei a devenit mai ușor cu bosniacii primind cartonașul roșu, care a fost văzut de Renato Gojkovic în minutul 63. Scorul a fost 2-1 pentru Slovacia, fostul jucător Lech Poznań Lubomir Satka.

Bosnia și Herțegovina – Slovacia 1:2 (0:0)
1:0 – Patrick Hrosowski (individual) 49′
1:1 – Robert Poznik 52′
1:2 Lubomir Satka 71′

Jucătorii luxemburghezi au avut un tur de calificare reușit, în ciuda faptului că nu s-au calificat. În ciuda înfrângerii grele în fața Portugaliei (0:9), ei au reușit să adune până la 17 puncte în meciurile rămase. Luxemburgul a adăugat un grup de puncte în ultimul său meci împotriva Liechtensteinului.

La începutul meciului, jucătorul vizitator Daniel Sinani a primit cartonaș roșu. Dar asta nu ne-a împiedicat să câștigăm. În repriza secundă, cel mai eficient jucător al echipei, Gerson Rodriguez, a marcat un gol.

Liechtenstein – Luxemburg 0:1 (0:0)
0:1 – Gerson Rodriguez 69′