A tăia! Marș regal către Anfield. Liverpool este în genunchi

A tăia!  Marș regal către Anfield.  Liverpool este în genunchi

PAP/EPA/Peter Powell/ În imagine: Rodrygo (stânga) și Vinicius Junior

Michael Bigza

Seară nebună pe Anfield Road. Și în optimile de finală ale Ligii Campionilor, Liverpool a avut un avans de 2-0 față de Real Madrid, dar a pierdut meciul cu 2-5.

Pentru ambele echipe, câștigarea Ligii Campionilor ar putea fi ultima șansă de a salva sezonul. Liverpool nu are nicio șansă să câștige Campionatul Angliei, în timp ce Real poate avea o mare problemă în a ajunge din urmă cu Barcelona.

Gazdele au intrat cu brio în meciul de 1/8 de finală. În minutul patru, Mohamed Salah a centrat pe dreapta, iar Darwin Nunez l-a învins pe Thibaut Courtois cu o minunată lovitură de călcâi.

Un început nebun? Dar acesta nu a fost sfârșitul. În minutul 14, portarul Royals a greșit. Acesta era cadoul pe care Salah îl aștepta. Al-Masry a introdus rapid mingea în poartă.

Urmărește videoclipul: Fault uriaș al lui Bednarek, joc grozav pentru „Lewy”. Pentru asta trăiește fotbalul polonez – de la prima minge #30

Fanii locali au început să sărbătorească. Prea devreme. A fost doar începutul competiției cu două picioare, iar Real Madrid nu a ieșit din astfel de probleme. Și a făcut-o din nou. În minutul douăzeci și unu, oaspeții s-au adunat în cele din urmă. Karim Benzema a jucat într-un colț al suprafeței de pedeapsă pentru Vinicius Junior, care a reușit să scadă într-o situație dificilă. Mingea era în poartă.

READ  Magda Lynette începe sezonul. Poloneza și-a întâlnit rivala

Familia regală a urmat exemplul. Liverpool era în căutarea celui de-al treilea gol. A fost atât de distractiv pe teren. În minutul 25, jucătorii roșii în pierdere nu au putut să-l învingă pe Courtois. După 11 minute, pe cealaltă parte a terenului, Vinicius a tras acasă. De data aceasta, Alisson, care a lovit mingea, s-a prăbușit până s-a ciocnit de un coleg de la naționala Braziliei. Un alt gol ciudat, marți seara, la Anfield.

Înainte de pauză, câștigătorii Ligii Campionilor din sezonul trecut ar putea da o altă lovitură. Andrew Robertson a salvat Liverpool în ultimul moment.

După ce și-a schimbat partea, nu i-a cruțat pe oaspeți. La două minute după pauză, Luka Modric a tras o lovitură liberă perfectă, iar Eder Militao a fost acolo unde trebuia. Allison nu a avut nicio șansă.

Au trecut opt ​​minute și și-a amintit de Benzema. Francezul a jucat de la Rodrygo pentru a ajuta, Benzema a terminat cu un șut. Încercarea părea nereușită. Între timp, mingea a sărit de Joe Gomez și l-a prins prin surprindere pe Alisson rupt.

Gazdele și-au pierdut speranța unui rezultat bun cu fiecare minut. Echipa lui Carlo Ancelotti a dominat totul. Benzema a completat plasa în minutul 67. Real a mai contraatacat. Vinicius a primit mingea, dar nu a lovit. Jucând cu un partener, el l-a întrecut cu sânge rece pe Alisson și a șutat în poartă pe lângă fundași.

În acel moment, era deja sigur că soarta concursului fusese deja pecetluită. Jurgen Klopp a încercat să salveze meciul cu modificări, dar acestea nu au adus efectul scontat. Liverpool a încercat să atace, dar fără încredere în succes.

Real Madrid a câștigat cu 5-2 și este la un pas de calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. E greu de crezut că Liverpool la Santiago Bernabéu, prezentând o formă atât de fantastică, ar putea compensa marile pierderi.

READ  O problemă serioasă pentru clubul PlusLiga, există o reacție decisivă. Se depun mai multe acuzații

Liverpool – Real Madrid 2: 5 (2: 2)
1:0 – Darwin Nunez 4′
2: 0 – Mohamed Salah 14′
2: 1 – Vinicius Junior 21′
2: 2 – Vinicius Junior 36′
2:3 – Eder Militao 47′
2:4 – Karim Benzema 55′
2:5 – Karim Benzema 67′

Compozitii:

Liverpool FC.: Alisson – Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez (73 Joel Matip), Virgil van Dijk, Andrew Robertson – Jordan Henderson (73 James Milner), Fabinho, Stefan Bagcic (85 Harvey Elliott) – Mohamed Salah, Cody Gakbo (64) Roberto Firmino ) Darwin Nunez (64 Diogo Jota).

Real Madrid: Thibaut Courtois – Dani Carvajal, Eder Militao, Antonio Rudiger, David Alaba (Nacho 27′) – Federico Valverde, Eduardo Camavinga, Luka Modric (87′ Toni Kroos) – Rodrigo Joyce (80′ Dani Ceballos), Karim Benzema (87′ Marco) ) . Asensio), Vinicius Jr.

Cartonașe galbene: Elliott (Liverpool) și Vinicius (Real Madrid).