Accident și restul principalului favorit la Istanbul. Fiorul unui tenismen român

Accident și restul principalului favorit la Istanbul.  Fiorul unui tenismen român

Setul al treilea al meciului dintre românca Sorana Cîrstea și olandeza Arantxa Rus a fost un fior uimitor. Jucătoarea de tenis belgiană de top, Elise Mertens, a fost exclusă de la Istanbul (WTA 250) din cauza unei accidentări la ischio-coarbe.

Lucas Ivanek

Ellis Mertens

PAP / EPA / James Rose / În fotografie: Ellis Mertens

Luni și marți, în Istanbul era frig și ploua. Miercuri Vremea s-a îmbunătățit și jocurile s-au putut juca fără probleme. Au fost selectați trei sferturi de finală. Foarte emoționant a fost meciul dintre campioanele în curs Sorana Cirstee (WTA 24) și Arantxa Rus (WTA 74). În al 10-lea meci din setul trei, românca a apărat trei meciuri și a învins-o pe olandeză cu 3: 6, 6: 1, 7: 5.

În meciul de 2,5 ore, Cirstia a salvat șapte din 11 puncte de pauză și a folosit șase din 10 puncte de cotitură. A marcat 11 puncte (101-90) și a ridicat scorul la 3-0 cu olandezul. Înainte de aceasta, s-au confruntat de două ori în 2010.

Jill Deachmann (WTA 37) a pierdut cu 4: 6, 4: 6 în fața Julia Grober (WTA 194). Elvețianul a returnat pasa de trei ori și a folosit doar una dintre cele șase șanse de deschidere. Calificatorul din Austria va fi următorul concurent al Sirtiei. Anna Ponter (WTA 72) a câștigat cinci dintre cele șapte puncte de break împotriva Nuriei Parrizas-Diaz (WTA 54) 6: 4, 6: 2.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Scenă neașteptată la antrenamentul lui Nadal. Ce gest!

Miercuri s-au disputat opt ​​meciuri din turul I. Prima cap de serie Ellis Mertens (WTA 23) a pierdut cu 5: 7, 1: 4 în fața Rebeccai Peterson (WTA 76). Belgia a pierdut primul set cu 5:3. A început al doilea joc cu pauză, pierzând patru jocuri la rând. El nu a putut continua în finala turneelor ​​din 2017 și 2021 din cauza unei accidentări la piciorul drept.

READ  Bucureștiul a propus candidatura lui Klaus Iohannis la șef al NATO

Petra Martić (WTA 60) a câștigat cu 3: 6, 7: 5, 7: 6 (5) Anhelina Kalinina (WTA 36). Au fost o mulțime de răsturnări de situație în joc. Croatul a urcat din poziția de 3: 6, 3: 5. În al treilea set a condus cu 5: 3. În al 10-lea joc a irosit prima minge de meci, dar în tie-break a depășit opoziția Ucrainei. Meciul a durat două ore și 44 de minute. Martic a mai marcat două puncte (104-102).

Ajla Domlajanovic (WTA 41) l-a învins pe Jamie Forlis cu 6-1, 6-3 (WTA 236). În 68 de minute, australianul a marcat 23 din 31 de puncte cu prima sa pasă. Ea a folosit cinci din cele opt puncte de break. Sarah Soribes (WTA 47) a câștigat patru breakouts cu 6-3, 6-2 în fața lui Qiang Wang (WTA 96).

Campionatul TEB BNP Paribas de tenis Istanbul, Istanbul (Turcia)

Rebecca Peterson (Suedia) – Elise Mertens (Belgia, 1) 7-5, 4-1, Retras
Petra Martic (Croația) cu Anhelina Kalinina (Ucraina, 4) 3-6 7-5 7-6 (5)
Warwara Kroseva – Mary Boskova (Republica Cehă) 6: 3, 7: 5
Lesia Kurenko (Ucraina, Q) – Anna Carolina Schmitlova (Slovacia) 6-0, 6-2
Anastasja Botapova (K) – Nikola Bardunkova (Cehia, CM) 6: 1, 6: 4

READ  România îmbunătățește controlul păsărilor de curte în Polonia; USDA permite importurile poloneze

Citeste mai mult:
Începutul fantastic al lui Iga Swedek la Stuttgart. Seria cosmică a lui Polka este în desfășurare
Era 5: 0… Nu mi-a venit să cred ce s-a întâmplat în meciul tenismanului polonez.