Actorul polonez a ocupat locul cinci la Campionatele Mondiale de la Belgrad

În ambele lupte câștigătoare, contestatorul de la Chełm nu s-a confruntat cu niciun adversar exigent. În 1/16 de finală, ea a învins-o pe kenyana Mary Naliaka, iar în 1/8 de finală a învins-o pe canadianca Hannah Faye Taylor în același mod.

Vezi și: E timpul să ne întoarcem! Mariusz Budzianowski preia din nou provocarea Ninja Warrior Polska (video)

În sferturi de finală a întâlnit-o pe eventuala finalistă din Japonia, Tsugumi Sakurai. Łysak a pierdut 0:7 și datorită avansării lui Sakurai la meciul pentru medalia de aur, ea a avut ocazia să lupte în revanșa. A folosit-o învingând-o pe rusoaica Irina Kurachkina cu 10-0.

Cu toate acestea, în lupta pentru medalia de bronz, ea a pierdut în fața americancei Helen Louise Maroulis cu 6:10.

A doua medalie de bronz i-a revenit nigerianului Odunayo Adekuoroye. Sakurai a devenit campion mondial învingând-o pe moldoveanca Anastasia Nichita.

Medalia de bronz de anul trecut, ca și Łysak, nu a fost susținută de Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa), care a pierdut meciul de calificare cu ucraineanul Oksana Ływcz și a fost nevoită să se mulțumească doar cu locul 20 din 28 de participanți.

În calificarea de 53 kg de miercuri, Roxana Zazina (ZTA Zgierz) a învins-o pe Naguna Celine Josi Bakayoko (Coasta de Fildeș) la punctele 3:1, apoi a pierdut cu Anti Anti (India) și a fost eliminată din turneu.

Ea și-a împărtășit soarta cu Viktoria Chugg (AKS Białogard), care a pierdut după ce a învins-o pe maghiara Noemi Szabados cu 2-0 în optimile de finală în fața cehiei Adela Hanzlikova cu 3-4.

Ceilalți doi jucători ai antrenorului Dariusz Grzywiński au fost mai norocoși. Alexandra Wolczynska (WKS Grunwald Poznań), concurând la 62 kg, și Natalia Strzalka (Slavia Ruda Shlińska/72 kg). Ambele vor apărea în reluare de joi.

READ  Leo Messi și Sergio Aguero au arătat un nivel excelent. Nu li s-a permis să cânte lozinci jignitoare despre Brazilia [WIDEO]

În calificări, Wólczyńska a pierdut în fața lui Aisumu Tynebekowa (Kârgâzstan). Concurentul a avansat în finală, deschizând polonezilor calea către o reluare.

Strzałka a pierdut în fața mongolului Dawaanasan Ench Amar în 1/8 de finală 1:8. Amar va concura pentru medalia de aur joi, înfruntându-se într-o revanșă pe actrița polono-bulgară Sofia Georgieva.