AFC UTA Arad – FC Voluntari 2-0 (0-0). Liga Română – Runda a șasea a primei ligi

AFC UTA Arad – FC Voluntari 2-0 (0-0).  Liga Română – Runda a șasea a primei ligi

În istoria duelurilor directe, echipele s-au întâlnit de trei ori. AFC UTA Arad a câștigat o dată, la egalitate de două ori fără a pierde niciun meci.

Din primele minute, unsprezece jucători ai echipei AFC UTA Arad au atacat agresiv poarta adversarului. Cu toate acestea, linia de apărare a FC Voluntari a fost bine poziționată și niciunul dintre atacuri nu a ajuns să concedie un gol. Ambele echipe au plecat la pauză cu un rezultat negativ.

În minutul 57, Ion Gheorghe a fost înlocuit de Lóránd Fülöp. Între minutele 60 și 68, arbitrul a încercat să calmeze meciul arătând două cartonașe galbene către AFC UTA Arad și unul către echipa adversă.

În minutul 60, jucătorii AFC UTA Arad Roger și Philip Dangobic au plecat și au fost înlocuiți de Liviu Antal și Adrian Hora.

Norocul a zâmbit pentru AFC UTA Arad în minutul 74 când David Miculescu a marcat primul gol. Juan Basaglia a ajutat la marcarea golului.

În minutul 78, Hélder Tavares a fost înlocuit de Daniel Paraschiv pentru a consolida FC Voluntari. La scurt timp după aceea, antrenorul echipei adverse a decis, de asemenea, să reînnoiască echipa și să-l înlocuiască pe David Miculescu cu Damien Isaacs.

Echipa vizitatoră s-a mutat la atac pentru a compensa pierderea cât mai repede posibil. AFC UTA Arad a profitat rapid de situație, marcând un alt gol. În minutul 82, Roger a mărit scorul la 2-0. Rețineți Philip Dangobic, asistent.

În minutul 85, următorii jucători au ieșit de pe teren: Cosmin Achim, George Merloy și E. Golan, fiind înlocuit de Lucas Drobba, Marcelo Lopez și Adam Nemec. Câteva clipe mai târziu, antrenorul AFC UTA a decis să apere scorul. În minutul 89, a fost pus în apărare. Mijlocașul lui Juan Passaglia a fost Florin Ilie, fundașul arhetipal care și-a ajutat echipa să apere scorul. Antrenorul s-a dovedit a fi un bun strateg, iar decizia sa i-a permis AFC UTA Arad să mențină conducerea. În același minut a existat o înlocuire pentru AFC UTA Arad. Soren Botia s-a mutat în spatele lui Desley Obenek.

READ  Legia Warszawa a reziliat contractul cu Ihor Tratin

Scorul nu s-a schimbat până la finalul meciului. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0.

AFC UTA Arad a controlat mai mult balonul 100% din timp, rezultând într-o victorie în meci.

Arbitrul a dat două cartonașe galbene jucătorilor gazdă, iar jucătorii FC Voluntari au arătat unul dintre ei.

Ambele grupuri au făcut cinci schimbări în a doua repriză.

FC Voluntari va juca un alt meci pe teren propriu vineri. Adversarul său va fi CF Chindia Târgoviște. Pe 30 august, CS Gaz Metan Mediaș va găzdui Campionatul AFC UTA Arad 11.