Al doilea astfel de nume de familie este Alexander Zverev. Puțini au făcut-o în secolul 21

Al doilea astfel de nume de familie este Alexander Zverev.  Puțini au făcut-o în secolul 21

Alexander Zverev a câștigat finala ATP din 2021. Aceasta este a doua victorie de acest fel pentru german și este doar al patrulea jucător de tenis care câștigă turneul de final de sezon de cel puțin două ori în secolul XXI.

Marcin Mutica

Alexandru Zverev

PAP / EPA / Poza: Alexander Zverev

Alexander Zverev nu a fost favorit la Finalele ATP 2021. În faza grupelor a obținut două victorii – cu Matteo Berrettini și Hubert Hurkacz – și a pierdut în fața lui Danio Medvedev. Apoi, în semifinale, a prezentat o surpriză și l-a învins pe Novak Djokovic.

În finală, Germania s-a confruntat din nou cu Medvedev. Și a plătit eșecul rusesc acum cinci zile. A jucat un meci excelent și a câștigat cu 6:4, 6:4.

Pentru Zverev, acesta este al doilea său titlu ATP Finals. El a câștigat titlul anterior în 2018, învingându-l pe Djokovic în finală. El a egalat realizările lui Bjorn Borg și Leighton Hewitt cu două victorii.

Jucătoarea de tenis din Hamburg a urcat pe locul opt din toate timpurile. Roger Federer este lider – de șase ori campion la finala ATP. Ivan Lendl, Pete Sampras și Novak Djokovic au ocupat locul doi în virtutea justiției – cu cinci titluri fiecare.

Zverev a devenit, de asemenea, al patrulea jucător de tenis care a câștigat finala ATP de cel puțin două ori în secolul XXI. S-a alăturat lui Federer (șase victorii în acest secol), Djokovic (cinci) și Hewitt (două).

Câștigători ai finalei ATP:

numărul de titluri Jucător de tenis (naționalitate)
6 Roger Federer (Elveția)
5 Ivan Lendl (CZ/SUA), Pete Sampras (SUA), Novak Djokovic (Serbia)
4 Eli Nastas (România)
3 John McEnroe (SUA), Boris Becker (Germania)
2 Bjorn Borg (Suedia), Lleyton Hewitt (Australia), Alexander Zverev (Germania)
1 Stan Smith (SUA), Guillermo Villas (Argentina), Manuel Orantes (Spania), Jimmy Connors (SUA), Stefan Edberg (Suedia), Andre Agassi (SUA), Michael Steich (Germania), Alex Cortega (Spania), Gustavo Kuerten (Brazilia), David Nalbandian (Argentina), Nikolai Dawidenko (Rusia), Andy Murray (Marea Britanie), Grigor Dimitrov (Bulgaria), Stefanos Tsitsipas (Grecia), Danio Medvedev (Rusia)
READ  România. Alertă antiaeriană după meciul de la Gallach. Antrenorul a continuat interviul și înregistrarea

Pentru victoria sa în finala ATP din 2021, Zverev va primi 1.300 de puncte de rating ATP și o recompensă în numerar de 2,1 milioane de dolari.

Novak Djokovic a rezumat sezonul. Vorbește și despre jocul la Australian Open

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Messi vinde un apartament de lux. Va face o afacere bună

Va câștiga Alexander Zverev finala ATP din nou în viitor?