Anastasia a alergat în ștafeta de argint

Atletism ușor \\\ În cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului din Europa (EYOF) de la Banska Bystrica, Slovacia, reprezentanții polonezi au câștigat 20 de medalii.

Anastazja Kuś de la AZS UWM este unul dintre câștigătorii medaliilor. Olstinyanka a fost singurul sportiv din Warmia și Masuria și trebuie să recunoaștem că a făcut o treabă grozavă, deoarece cu participarea ștafeta suedeză a câștigat o medalie de argint (3.11.30). Dorim să vă reamintim că în ștafeta suedeză concurenții au alergat 100, 200, 300 și respectiv 400 m, el 300 m în turul de calificare și în finală. Italienele au câștigat medalia de aur cu un timp de 3.11. 27. Pe lângă Kuś, ștafeta de argint a inclus: Maja Wozniak, Maria Jaroszicka și Julia Przewilic.
În total, la Banska Bystrzyca, Polonia a concurat la opt discipline: badminton, gimnastică, judo, ciclism, atletism, înot, volei și tenis. Baschetul și voleiul nu sunt singurii sportivi în alb și roșu. – Realizările noastre includ 20 de medalii, cinci de aur și argint și zece de bronz – a declarat Ireneusz Kutyła, șeful misiunii poloneze. – Sportivii care au ajuns în fruntea clasamentului disciplinei festivalului au evoluat bine. Au câștigat 11 discuri – patru de aur, trei de argint și patru de bronz.
Un total de 2.252 de sportivi (1.127 de femei și 1.125 de băieți) au concurat pentru medalii, în timp ce reprezentanții Belarusului și Rusiei nu au avut voie să concureze din motive evidente.
În trecut, medaliați EYOF au inclus, printre alții, înotătorii Przemysław Stańczyk, Paweł Korzeniowski și Radosław Kawęcki și voleibalistii Agata Mrosz, Katarzyna Skowrońska, Marcin Możdżonek, Jakub Kochanowski și Bartosz Kwolek.
* Polonii medaliați cu aur: Sebastian Andociak (atletism, săritură în înălțime), Patrick Koszurny (ciclism, 8,4 km contra cronometru), Roch Krukowski (atletism, suliță 700g), Julia Michalowska (atletism, aruncarea loviturii 3kg); Ştafeta suedeză (Tomasz Bajraszewski, Radosław Lach, Rafał Dziewięcki, Jakub Szarapo).

READ  Războiul cu invadatorul nu este singurul. Povestea Katiei :: MedExpress.pl