Anglia are un punct după două meciuri din Liga Națiunilor. Southgate aplaudând șeful lui Pikeman

Anglia are un punct după două meciuri din Liga Națiunilor.  Southgate aplaudând șeful lui Pikeman

Meciul Germania-Anglia, indiferent de joc, trezește mereu mari emoții. Jucătorii lui Hansi Flick au vrut marți seară la München să-i despăgubească pe englezi pentru înfrângerea în 1/8 de finală la Euro 2020. În capitala Bavarei, ambele echipe au jucat pentru prima dată din 2001, când meciul de calificare era încă în jocurile Olimpice. Stadionul englez i-a învins pe germani cu 5: 1.

Priveste filmarea
„Nimeni de la Bayern Munchen nu a sunat. Lewandowski nu l-a deranjat.” Interviu cu Jacob Kwiatkowski

Germania a fost aproape de revanșă, dar a pierdut victoria în cele din urmă

Prima repriză a meciului nu a fost grozavă, deși în primul minut Kai Havertz a șutat pe poartă, dar Jordan Pickford a salvat-o. După un timp, Harry Kane a răspuns, dar nu l-a putut învinge pe Manuel Neuer.

În minutul 22, Jonas Hoffmann a folosit o poziție unu-la-unu cu Pickford, dar acesta a fost în ofsaid. În al doilea gol, nu a reușit să transforme o ocazie superbă în gol pentru Kane, care a lovit mingea de la câțiva metri după ce un corner a zburat peste transversală. Nu a mai fost emoție timp de 20 de minute după aceea, dar ambele echipe s-au ridicat înainte de pauză. Mai întâi, Jamal Musiala Pickford l-a lovit pe Pickford direct în mâinile lui Pickford de la o distanță de 16 metri, iar Bukayo Saka a tras două focuri amenințătoare ca răspuns. Interulul Arsenal a pierdut meciul mai întâi cu Neuer, unde a șutat dintr-un unghi ascuțit, iar apoi lovitura tehnică din afara suprafeței de pedeapsă a fost puțin greșită.

Franța a eșuat din nou în Liga Națiunilor. Klaus și-a ascuns fața în mâini

READ  Jucătoare de tenis din Linz: două românce și două americane în semifinale

A doua parte a meciului a început ca Hitchcock – cu un cutremur, pentru că deja în minutul 50, după o pasă excelentă a lui Joshua Kimmich, Jonas Hoffmann a deschis scorul cu un șut puternic de la câțiva metri.

Englezii au încercat să răspundă imediat, dar șutul de la distanță al lui Neuer a fost salvat de Mason Mount. Nemții păreau să dețină controlul acestei întâlniri, iar în minutul 70 puteau să-și mărească avantajul. Cu toate acestea, lovitura aeriană a lui Thomas Muller a fost o lovitură bună a lui Pickford, care a ținut echipa sa în joc.

Pe parcursul ultimelor zece minute, Gareth Southgate l-a introdus pe Jack Grealish pe teren, ceea ce cu siguranță a reînviat acțiunile echipei Angliei. După o centrare în minutul 77, Harry Kane a mai primit o mare oportunitate de a egala, dar lovindu-l de la câțiva metri distanță a pierdut meciul cu Manuel Neuer. Southgate dădu din cap când văzu ce făcuse atacatorul său.

Cu toate acestea, Kane a reușit în cele din urmă să-și facă loc în minutul 88. Atacantul lui Tottenham a fost faultat în suprafața de pedeapsă de noul fundaș al Borussia Dortmund Nico Schlutterbeek. După ce a analizat VAR-ul, judecătorul spaniol Carlos del Cerro Grande s-a referit la lime, iar Harry Kane nu i-a dat nicio șansă lui Manuel Neuer de data aceasta.

Meciul s-a încheiat la egalitate 1-1, ceea ce înseamnă că atât Anglia, cât și Germania rămân în actuala ediție a Ligii Națiunilor fără victorie. Jucătorii Southgate au doar un punct în cont și sunt ultimii în tabelul grupelor.

Jacek Goralsky Michniewicz confirmă: Góralski este pe cale să treacă în Bundesliga

READ  Iga Świątek în semifinalele turneului de la Indian Wells!

Într-un alt meci din Grupa A3 a Ligii Națiunilor, campionii Europei au obținut prima victorie în actuala ediție. Echipa lui Roberto Mancini i-a învins pe unguri cu 2:1 la Cesena. Interesant este că toate golurile din acest meci au fost marcate de reprezentanții Italiei. În prima repriză, Nicolo Barilla și Lorenzo Pellegrini au marcat poarta adversarilor, în timp ce Gianluca Mancini a marcat propriul gol după înlocuirea echipei sale.

Rezultatele Ligii Națiunilor de marți:

Grupa A3:
Germania – Anglia 1:1 (Hoffmann 51′ – Kane 88′-k.)
Italia – Ungaria 2:1 (Barella 30′, Pellegrini 45′, Mancini-sam. 61′)

Grupa B3:
Finlanda – Muntenegru 2-0 (Pohjanpalo 31′, 38′)
Bosnia și Herțegovina – România 1-0 (Prevlyak 69′)

Grupa C1:
Lituania-Turcia 0:6 (Sinik 2′, 14′, Dursun 56′-k., 81′, Akgun 90′, Dervisoglu 90′)
Insulele Feroe – Luxemburg 0:1 (Rodrigues 74′)