Anglia – România. Raport și rezultatele meciului amical. Euro 2020

Anglia – România.  Raport și rezultatele meciului amical.  Euro 2020

În meciul de duminică, Gareth Southgate a jucat practic echipa a doua engleză. Acum patru zile, Fiii lui Albion s-au confruntat cu Austria (1-0). Selectorul a pariat apoi pe unsprezece puternic. Unii antrenori fac contrariul, prima echipă având ultimul meci înainte de meci. Southgate le-a oferit înlocuitorilor o șansă. De la început, au jucat mulți jucători celebri precum Luke Shaw, James Ward-Bruce, Jaden Sancho, Jack Graylish, Marcus Rashford și Dominic Calvert-Levine. Linia defensivă, inclusiv portarul Sam Johnstone, este aproape complet testabilă.

Ciocnirea de pe stadionul Riverside din Middlesbrough a fost cel mai bine începută de români. Jucătorii lui Mirel Radoin au creat mai multe șanse de scor decât englezii. Oaspeții vizau 4 lovituri înainte de pauză, în timp ce gazdele aveau doar o lovitură. În a doua repriză, jucătorii Southgate au preluat conducerea. Acesta este efectul schimbării. Jordan Henderson, Declan Rice, Jude Bellingham, apoi Kieran Trippier, Jesse Lingard și Oli Watkins au intrat pe teren.

Mult timp însă, englezii nu au reușit să înscrie. Tiberio Kapusa, care a apărut pe teren în minutul 66, a venit în salvare, o clipă mai târziu, practic în primul său act, înșelându-l pe Jack Graylish în suprafața de pedeapsă. Arbitrul portughez Diego Mart மார nez nu a avut nicio îndoială, arătând spre al unsprezecelea metru. Rashford s-a apropiat de minge. Jucătorul lui Manchester a executat o lovitură de pedeapsă, similar cu finala Ligii Europa împotriva lui Villarreal din Gothens. Florian Nita a rămas nemișcat, fără să-și dea seama pe deplin intențiile tânărului de 23 de ani.

READ  Polonia poartă discuții despre programul spațial Artemis

După câteva minute ar trebui să existe un echilibru. Ianis Hockey, care a venit pe teren în a doua jumătate a jocului, a lovit mingea de la cinci metri, dar Johnstone a făcut o intervenție excelentă. Portarul Manchester United, în vârstă de 28 de ani, a salvat engleza, în timp ce fiul unui fotbalist român celebru s-a frecat din ochi doar surprins că mingea nu a căzut în plasă. În minutul 77 gazdele au revenit cu unsprezece. Vlad Sirius a spurcat inutil Calvert-Levine. Henderson a primit o lovitură de pedeapsă pentru că a fost eliminat din terenul Rashford. Mijlocașul Liverpool a marcat bine, dar Nita a făcut o treabă excelentă în apărarea șutului. Cyrus s-a răscumpărat pentru a cumpăra unsprezece. În minutul 82, a lovit mingea peste transversală după un șut cu capul lui Bellingham.

Englezii vor începe Campionatul European în exact o săptămână. Jucătorii de la Southgate vor înfrunta Croația pe 13 iunie. Rețineți că România nu s-a calificat la turneu.

Anglia – România 1: 0 (0: 0)

Obiective: Rashford (68 km)