Antrenorul Moldovei, Sergey Klisenko, despre ceea ce a spus în timpul meciului de pauză împotriva Poloniei

Alb-Roșii au dominat meciul de la Zimbru Chișinău. Ei conduceau cu 2:0 după golurile lui Arkadiusz Milik și Robert Lewandowski și dacă nu ar fi fost scenele lor dezorganizate, scorul ar fi fost mai mare.

După pauză, polonezii au început să facă greșeli minore în apărare, care a fost folosită de autorul ambelor goluri – Ion Nicolaescu. Golul victoriei pentru Moldova a fost marcat de Władysław Babohlo în minutul 85.

Așa am relatat despre meciul Moldova-Polonia pe eurosport.pl

cel. Campionatul European

O rușine pentru naționala Poloniei în meciul cu Moldova

acum 15 ore

Campionul și-a dat jos antrenorul

Desigur, nu ne așteptam la un asemenea rezultat. Prima repriză a fost nereușită, dar în a doua repriză am jucat mai bine decât naționala Poloniei. Am renuntat, iar apetitul, dupa cum se spune, vine odata cu mancatul. Am marcat primul gol, apoi al doilea, și am simțit că nu putem primi măcar un egal. Și până la urmă am câștigat – am evaluat întâlnirea la conferința de presă Klesenko.

Sergey Klisenko și echipa sa au făcut o treabă incredibilă

Antrenorul moldovean nu s-a sfiit să fie întrebat ce a spus echipei sale în pauză. – Am avut o scurtă conversație. I-am întrebat ce pierdem în afară de onoarea noastră? Nimic, așa că am spus că presiunea este mai mare pe jumătate din adversar. Am arătat câteva interacțiuni în acest aspect al jocului. Băieții au crezut în ei înșiși – a confirmat de 69 de ori reprezentantul Moldovei și deținătorul recordului de goluri marcate până la meciul de marți.

READ  Iga Świątek cu o altă promovare la Indian Wells. Cunoaștem perechile din sferturile de finală

Nicolascu, care a marcat 12 goluri, cu un gol în fața lui Klisenko, a părăsit actuala funcție de antrenor. Iar atacantul lui Beitar Jerusalem a fost înlocuit în minutul 84. Nu a fost foarte mulțumit de asta și spera clar la un hat-trick.

– În primul rând, nu este singurul care s-a schimbat. În al doilea rând, am văzut cu toții că era foarte obosit. Când a părăsit terenul, primul lucru l-am felicitat pentru că a devenit golgheterul Moldovei.

Nicolaescu este campionul Moldovei

Antrenorul moldovean: Am si eu dubii

Echipa sa, aflată pe locul 171 în clasamentul mondial, a învins pentru prima dată în istorie un adversar aflat foarte sus. Polonezii ocupă locul 23.

„Cred că de aceea iubim fotbalul – este atât de imprevizibil. Sunt sigur că nu există nicio persoană pe teren sau în fața televizorului care să creadă că orice se poate schimba pe teren. Și eu am avut îndoielile mele, dar am a realizat că nu „Mai este de lucru. A trebuit să le spun jucătorilor ce au de făcut în a doua repriză. După cum am spus, nu avem nimic de pierdut decât onoare. Am meritat-o ​​datorită mai multor curaj în a doua repriză. jumătate.”

Datorită acestui turneu, echipa sa a obținut cinci puncte în clasamentul Grupei E, cu două puncte mai mult decât alb și roșu. Liderul este cehii înaintea albanezilor.

Calificări la Euro 2024: program și tabele