Arkadiusz Milik cu un gol frumos! Lovitura lui este mândria unei anumite victorii OM

Arkadiusz Milik cu un gol frumos!  Lovitura lui este mândria unei anumite victorii OM

În ediția din acest an a Cupei Franței, Olympique de Marseille a început din finala 1/32 și meciul cu Kanet Rochevel. S-a încheiat cu o victorie mare în fața OM și un hat-trick de la Arkadiusz Milik. Pol a vrut să urmărească lovitura de duminică. Antrenorul Jorge Sampaoli a pariat pe el și l-a pus în formația de start. Atacantul nostru a vrut să intre din nou pe lista trăgătorilor și să-l facă pe antrenor să mai aibă încredere în el pentru o vreme.

Concurentul lui OM a fost US Chauvigny, un club de rangul cinci din Franța. Era clar atunci că orice decizie, alta decât o victorie olimpica, va fi văzută ca un sentiment uriaș.

Jucătorii de la Marsilia au atacat adversarul și și-au impus stilul de joc din start. Arkadiusz Milik a fost activ în atac. În minutul 15, polonezul a avut o șansă bună, dar șutul său a fost blocat în ultimul minut de unul dintre adversarii săi.

Dar cel care întârzie nu fuge. Si cum! În minutul 30, Milik și-a marcat golul și și-a condus clubul în avantaj într-un mod binemeritat. Louane Perez a centrat mingea din stânga terenului.

READ  România. Alertă antiaeriană după meciul de la Gallach. Antrenorul a continuat interviul și înregistrarea

După 12 minute, OM conducea cu 2-0. De data aceasta, Genghis Ender a intrat pe lista trăgătorilor. Oaspeții de la Marsilia au dominat meciul și au intrat în vestiar cu două goluri lin.

În a doua parte a meciului, avantajul echipei poloneze nu a scăzut, ci mai degrabă a crescut. Gazdele au vorbit rar, iar în timp ce au tras câteva lovituri în prima repriză, în repriza secundă portarul Steve Mandanda a fost complet în afara acțiunii. Jucătorii lui Chauvini la finalul meciului păreau complet resemnați și așteptau ca arbitrul să termine meciul.

Jucătorii de la Olympique nu au avut destule, iar în final atacurile lor au adus golul trei. În minutul 80, Amin Harit a intrat pe lista trăgătorilor. În cele din urmă, OM l-a învins cu ușurință pe concurentul său de rang inferior și și-a asigurat un meci în 1/8 de finală. Acolo va fi rivalul lui Milik și al coechipierilor săi Brest.

Aceasta este a doua apariție a lui Milik în acest sezon în Cupa Franței și al patrulea gol. Pole își construiește încet încrederea și îi arată antrenorului că nu a uitat cum să marcheze goluri.

USS Chauvigny – Olympique de Marseille 0:3 (0:2)

Obiective: Melek (29), Sub (41), Harit (80)