Așa joacă viitorul campion al Angliei? Arsenal s-a distrat împotriva lui Brighton

Așa joacă viitorul campion al Angliei?  Arsenal s-a distrat împotriva lui Brighton

PAP/EPA / Vince Minot / În imagine: Bukayo Saka marchează un gol în meciul cu Brighton

Thomas Galinsky

Arsenal a răspuns la victoria lui Manchester City în cel mai bun mod posibil. Gunners au învins Brighton & Hove Albion cu 3-0 în deplasare și au trecut pe primul loc în Premier League. Acum așteaptă ca Liverpool să facă o mișcare.

Sezonul 2023/24 intră într-o fază decisivă. În Premier League engleză, sunt până la trei echipe care concurează pentru campionat și poate nimeni nu poate prezice finalul. Manchester City, Arsenal și Liverpool marchează la același nivel. De fapt, jocul continuă până la prima greșeală.

În runda a 32-a, Manchester City nu s-a clătinat și a învins cu ușurință Crystal Palace. Nici Arsenal nu a greșit cu nimic și a învins Brighton & Hove Albion fără probleme majore.

Gazdele nu au fost adversari egali pentru echipa lui Mikel Arteta. Victoria lui Arsenal este sigură și meritată. De altfel, alt scenariu nu era în vedere, iar de această dată golurile au fost marcate de Bukayo Saka, Kai Havertz și Leandro Trossard.

Urmăriți videoclipul: Ce urmează pentru Szczesny? Lewy este sincer cu privire la sfârșitul carierei sale

La început nu s-a întâmplat mare lucru, dar în cele din urmă, în minutul 31, Gabriel Jesus a fost faultat în suprafața de pedeapsă de către Tariq Lamptey. Arbitrul John Brooks nu a avut nicio îndoială și a arătat fără ezitare către al unsprezecelea metru unde Saka nu greșise. L-a derutat pe portar, a șutat cu extremă încredere și Arsenal a trecut în avantaj.

READ  Răbdarea președintelui s-a epuizat, iar PSG vrea să părăsească Parc des Princes. "Am terminat"

gazde? Ei bine, au fost momente, dar nu s-au găsit detalii.

După pauză, imaginea meciului nu s-a schimbat prea mult. Oaspeții au câștigat avantajul și l-au consolidat prin golul secund. Kai Havertz a marcat după o mutare minunată, iar la final Trossard a marcat pentru gazde după un contraatac rapid.

Polonezi? De data aceasta au jucat roluri secundare. Jakob Moder a fost în formația de start, dar nu s-a remarcat în niciun fel și a fost înlocuit în minutul 63. Jakob Kuyor a petrecut întreg meciul pe bancă.

Arsenal a câștigat și bine dispus se poate pregăti pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Bayern Munchen la mijlocul săptămânii. Proba generală a trecut cu brio.

Brighton & Hove Albion – Arsenal 0:3 (0:1)
0:1 Bukayo Saka (K.) 33'
0:2 Kai Havertz 62'
0:3 Leandro Trossard 86'

Compoziții::

Brighton: Bart Verbruggen – Tariq Lamptey, Jean-Paul van Hecke, Louis Dunk, Pervis Estopinan – Julio Enciso (Joao Pedro 63), Carlos Baleba, Jacob Moder (63 Facundo Buonanotti), Pascal Gross, Simon Adingra – Danny Welbeck.

Arsenal: David Raya – Ben White, William Saliba, Gabriel Magalhaes, Oleksandr Zinchenko (72' Takehiro Tomiyasu) – Martin Odegaard (89' Fabio Vieira), Jorginho, Declan Rice – Bukayo Saka (64' Gabriel Martinelli), Kai Havertz (89') ). Eddie Nketiah), Gabriel Jesus (64' Leandro Trossard).

Cartonașe galbene: Baleba (Brighton) și Saliba White (Arsenal).

Judecător: John Brooks.