Atletico l-a învins pe Real Madrid în derby-ul de la Madrid. Încă ne luptăm pentru fotbal pe podium

Atletico l-a învins pe Real Madrid în derby-ul de la Madrid.  Încă ne luptăm pentru fotbal pe podium

Derby-ul de duminică de la Madrid a fost mai important pentru el Atleticocare mai trebuie să lupte pentru un loc în primele patru pentru a juca în Liga Campionilor sezonul viitor. Mai mult, fotbalişti Diego Simeone Au vrut să-i îndulcească fani Au învins Real Madrid, un sezon eșuat în care nu au câștigat niciun titlu și nici nu s-au luptat pentru a-și apăra titlul de campioană a Spaniei pe care l-au câștigat în urmă cu un an.

Priveste filmarea
Borek: Cred că Lewandowski s-a maturizat pentru a-și schimba mediul înconjurător

Încrezător în campionat și gata să joace finala Ligii Campionilor cu Liverpool, Real Madrid l-a jucat pe Wanda Metropolitano în repriza de rezervă. a exprima. Nu au jucat nici un minut, printre altele Karim BenzemaThibaut Courtois sau David Alaba, iar de la înlocuitori mai departe loc Meciurile au inclus Vinicius Junior, Luka Modric, Federico Valverde și Ferland Mendy.

Atletico mai bun decât semirezerva Real. Lovitura de pedeapsă a fost decisă

Din primele minute, a fost cel mai agresiv aspect al acestei întâlniri Atletico. Dar gazdele nu au reușit să-l învingă pe portarul Real Madrid, Andrei Onin. Au încercat, printre alții foarte activi, Matthews Cunha și Yannick Carrasco, dar jucătorii de la Atleti au avut nevoie doar de un penalty în minutul 38.

După intervenția VAR, arbitrul Cesar Soto Grado a observat în reluare că fundașul Realului Jesus Vallejo a călcat pe Kona în suprafața de pedeapsă. De la unsprezece metri pe rând, Carrasco nu a greșit, care s-a dovedit a fi golul victoriei în acest meci.

Lovitura superbă a lui Alba în minutul 94. Încrederea Barcelonei în Liga Campionilor

READ  Sunt amator de fotbal. Meci Polonia

Pierzând ținta, totuși, trezește-te fapt. Chiar înainte ca situația să se prăbușească, Luka Jovic nu s-a folosit singur cu Jan Oblak. În repriza secundă a fost o luptă „knockout”, Casemiro și Federico Valverde nu au putut transforma ocazii bune în gol, iar pe de altă parte, Koke, Conha și Carrasco.

În minutul 77, pentru Atletico ar fi trebuit să fie 2-0, dar primul șut al lui Antoine Griezmann a ratat cu centimetri poarta lui Real Madrid, iar după un moment Yannick Carrasco a lovit bara într-o poziție superbă.

Până la urmă, a apăsat pe SR. Suturile de la distanță ale lui Valverde și Marco Asensio au fost perfect apărate de Jan Oblak, iar lovitura de cap a lui Nacho de la câțiva metri a zburat peste transversală.

Atletico Madrid A învins Real cu 1-0 și a făcut un pas mare în joc Liga Campionilor in acest sezon. Diego Simeone, al patrulea în clasament, este deja cu șase puncte în fața Betis pe locul cinci, Sevilla, și a pierdut un punct cu Sevilla pe locul trei. Au mai rămas doar trei cozi până la finalul turneului.