ATP în Halle. Hubert Hurkacz pierde în finala de dublu

ATP în Halle.  Hubert Hurkacz pierde în finala de dublu

Hubert Hurkacz s-a descurcat mult mai bine la dublu la Halle decât la simplu – a fost eliminat în prima rundă după o înfrângere cu partenerul său pe teren, Auger-Aliassim. Delegatul canadian a ajuns individual în semifinalele turneului.

Hurkacz și Auger Aliassime au ajuns în finala de dublu învingând sâmbătă cu dublu Germania-Noua Zeelandă Butz-Venus cu 2-0 (7-6, 6-2).

Acoperirea audio a fiecărui meci Euro doar la noi – ascultați în direct!

Polonezul și canadianul au început primul set al finalei în mod eficient și au adăugat rapid prima bijuterie în contul lor. Domnii au pierdut doar un punct după o ușoară neînțelegere.

Cu toate acestea, ulterior nu a fost ușor pentru compatriotul nostru și pentru partenerul său – jocul a fost o bijuterie prețioasă și ambii soți au reușit să-și bată adversarii la zero. A cincea ediție a primului set a fost destul de acerbă – am văzut două puncte de oprire, dar în cele din urmă au fost Hurkacz și Auger Eliassim care au ieșit nevătămate.

Noul program Euro – live zilnic la 12:00 – încercați!

Mingea a fost destul de scurtă, cu niște ași pe ambele părți. Duo-ul polonez-canadian a condus în mod constant meciul până la linia de jos, dar adversarii lor au urmărit cu încăpățânare scorul.

În al optulea meci, Germania și România au condus din nou la egalitate (4-4), deși victoria lor trebuie recunoscută sub presiunea puternică a adversarilor. Mai târziu, Hurkacz și Auger-Aliassime nu au putut închide grupul cu șase jocuri de câștigat – după un scurt schimb, Hurkacz a lovit în sfârșit plasa, a revenit pe Krawietz și am avut 5-5.

READ  Autostrada lumii este în declin. Polonezii vor lua lucrurile în propriile mâini?

Ambele părți nu au renunțat până la final, dar tiebreak-ul a decis că Krawiets și Tekao au câștigat primul set cu 7-6.

La începutul celui de-al doilea set, duetul germano-român a acordat adversarului său un singur punct, iar acesta a preluat rapid conducerea. Din fericire, Hurkacz și Auger-Aliassime au decis să facă o lovitură rapidă (au câștigat a doua bijuterie la zero).

Fanii urmăreau din nou duelul, care se baza în primul rând pe servirea puternică și pe încercările ulterioare de a câștiga ași, mai degrabă decât pe schimburi lungi.

După șase meciuri, a existat un 3-3, dar jocul a trebuit întrerupt pentru o clipă din motive tehnice – a fost necesar să se îmbunătățească partea de mijloc a rețelei în locul în care camera web a fost conectată. Cu toate acestea, judecătorul s-a ocupat relativ repede de defect.

Când părea că Kevin Krawitz și Horia Tekao aveau să rupă mult pentru lovitură, polonezul și canadianul au ajuns din urmă – după trei opriri era 4-4.

Din păcate, finalul a fost adăugat în contul lor de duetul germano-român, care a câștigat setul complet cu 6-4, în ultimul lot au avut nevoie de două mingi pentru meci.

Deși Hubert Hurkacz a performat mai bine la dublu decât la simplu, la final nu a câștigat cu prietenul său loial din Canada.