Au intrat în meci favorizat de Świątek și Hurkacz. Ei au determinat rezultatul meciului împotriva francezilor

Au intrat în meci favorizat de Świątek și Hurkacz.  Ei au determinat rezultatul meciului împotriva francezilor

Getty Images/Brendon Thorne/În imagine: Katarzyna Kawa și Jan Zielinski

Rafael Smolensky

Katarzyna Kawa și Jan Zielinski i-au înlocuit pe Iga Światek și Hubert Hurkacz la dublu mixt în semifinala Fed Cup 2024. Duoul polonez a câștigat al treilea punct pentru albi și roșii în meciul împotriva francezilor.

Meciul dintre Polonia și Franța a fost decis datorită lui Hubert Hurkacz și Iga Światek după meciurile de simplu, așa că căpitanii ambelor echipe au decis să facă schimbări. La dublu mixt s-au alăturat Katarzyna Kawa și Jan Zielinski. Adversarii lor au fost Elixan Lekimia și Edward Roger Vaslin.

Soarta primei versiuni a fost decisă în primele meciuri. În primul rând, polonezii și-au apărat supunerea. Au marcat apoi o pauză cu o pasă a lui Roger Vasselin. Reprezentanții noștri au confirmat pauză și apoi au păzit avantajul. Ei au încheiat meciul de deschidere cu scorul de 6:3.

Au fost unele dificultăți în partea a doua a meciului. Francezii au marcat break și au trecut cu 3-1. Cu toate acestea, reacția polonezilor a fost mare. Roger Vasselin a pierdut serviciul de două ori și Lechimiya o dată. Albii și roșii au câștigat cinci jocuri la rând, câștigând astfel întregul meci.

După 68 de minute, Kawa și Zielinski au câștigat în cele din urmă cu 6:3, 6:3. Victoria lor nu a avut un impact semnificativ asupra rezultatului întregului meci, dar a adus unele beneficii reprezentanților noștri. Cea mai mare este recompensa financiară pentru apariția în semifinale.

READ  Apeluri la concursuri amicale în România

Kawa și Zielinski au stabilit rezultatul meciului cu Franța la 3-0. Echipa Albă și Roșii s-au calificat în finala Cupei Federației 2024 pentru echipă și vor concura pentru titlu duminică. Adversarii lor vor fi australieni sau germani.

Cupa UnităSydney, Australia)
Semifinală, teren dur, fond de premii de 10 milioane de dolari
Sambata 6 ianuarie

Polonia – Franța 3:0

Jocul 1:: Hubert Hurkacz – Adrian Mannarino 6:3, 7:5
Jocul 2:: te voi vindeca – Caroline Garcia 4:6, 6:1, 6:1
Jocul 3:: Katarzyna Kawa / Jan Zielinski – Elixan Lekimia / Edward Roger Vasselin 6:3, 6:3