Au luptat în ciuda unei epidemii de răni. Înfrângere minoră a lui Olske Wrocław în România

Au luptat în ciuda unei epidemii de răni.  Înfrângere minoră a lui Olske Wrocław în România

WKS Śląsk se luptă încă cu accidentări și din acest motiv următorii jucători nu au putut să călătorească în România: Jakub Neziu, Jaun Evans, Kendyl McCollum, Saulius Kolfitis și Lukas Kolenda. În ciuda acestor neajunsuri grave, Wrocław a învins în deplasare Legia Varșovia în turul final al Extraklassa poloneză (98:82), dar sarcina a fost mult mai dificilă marți.

Vezi și: Lakers cu primul lor titlu al sezonului. LeBron James este cel mai bun jucător

La începutul meciului, Dusan Milic a marcat un triplu, iar vicecampionii polonezi au câștigat cu 3-2, dar în următoarele cinci minute nu au reușit să găsească o cale spre coș, iar gazdele au sărit la 10-3. Seria dezastruoasă a fost întreruptă de Daniel Gołębiowski care a marcat 34 de puncte în meciul cu Legia, iar un moment mai târziu Andrii Wojnałowycz a marcat de două ori de la distanță (15:10) și Śląsk a revenit în joc.

Al doilea sfert a început foarte prost pentru Wrocław cu scorul de 0:6. Hassani Gravit a spart linia de atac și după o secundă Gołębiowski s-a îmbunătățit și scorul a fost 26:18. În următoarele părți ale meciului s-au schimbat lovituri și echipa României și-a menținut conducerea cu 10-14 puncte.

După două sferturi, WKS Śląsk pierdea cu 32:43, ceea ce nu a fost o pierdere irecuperabilă. Echipa Wroclaw și-a început urmărirea încă de la începutul celei de-a treia părți a meciului și după patru minute de meci scorul a fost doar 43:46. În minutele următoare, gazdele și-au mărit din nou avantajul, dar Hassani Gravit a marcat golul la 53:57 cu o aruncare care aproape a egalat sirena care a încheiat sfertul trei.

READ  Wisła Kraków nedreptățită de judecător? Fostul arbitru este mulțumit. Nu există nicio scuză aici. [WIDEO]

Imediat după reluare, Michal Cetnik, în vârstă de 23 de ani, a marcat două puncte, urmat de Milic și a început din nou jocul (57:57). Antrenorul Mihai Silvasan a cerut pauza in aceasta etapa, dar jucatorii sai tot nu au putut depasi lovitura slaba. Cu toate acestea, Ulinsk nu a putut valorifica oportunitatea de a prelua conducerea, iar când adversarii lor au început în sfârșit să înscrie, antrenorul Yatsik Winicki a cerut un time-out. În acest caz, instrucțiunile date au fost atât de eficiente încât Olinsk a compensat primul înfrângerile, iar după ce Gołębiowski a făcut un dublu plus unu, a luat conducerea cu scorul de 68:67.

Finalul meciului a revenit însă gazdelor. Cu puțin peste jumătate de minut de la final, după tripul lui Gołębiowski, gazdele conduceau cu 76:74. O clipă mai târziu, Andrija Stipanovic a marcat, iar ca răspuns, Golebiewski a încercat din nou de la distanță, dar de data aceasta a greșit. Olinsk a încercat să salveze situația cu faulturi, dar adversarii au fost impecabili, câștigând 80:74 și hotărând soarta meciului.

WKS Śląsk a pierdut 76:80 și a avut încă o victorie. Săptămâna viitoare, Wrocław îl va înfrunta acasă pe Buducnost Podgorica.