Australian Open: Hubert Hurkacz – Daniil Medvedev. Acoperire live și scor live

Australian Open: Hubert Hurkacz – Daniil Medvedev.  Acoperire live și scor live

Este timpul pentru primul duel în sferturi de finală cu participarea singurului jucător polonez de simplu rămas în lupta pentru titlul Australian Open. Hubert Hurkacz îl va înfrunta pe rusul Daniil Medvedev pentru a ajunge în primii patru. Acoperire live și rezultatele meciului Hubert Hurkacz – Daniil Medvedev pe Polsatsport.pl.

Un meci de Grand Slam fără cinci seturi de luptă intensă este ceva ce Hubert Hurkacz nu este obișnuit cu mulțimile. Totuși, exact așa a arătat duelul final 1/8 cu francezul Arthur Cazeau, pe care Hurkacz l-a câștigat cu încredere cu 3-0.

Vezi și: Polonezul a impresionat pe terenurile Australian Open! O joacă grozavă

La un moment după ce meciul lui Hurkacz s-a încheiat, a devenit clar că jucătorul de la Wrocław avea să se confrunte cu tenismenul de pe locul trei în lume – Daniil Medvedev – pentru a se califica în primii patru la Australian Open. Provocatorul de la Moscova a fost favorit în lupta cu Nuno Borges, în vârstă de 26 de ani, care își făcea debutul în turul al patrulea de Grand Slam. După mai puțin de două ore de joc, portughezii pierdeau deja cu 0-2 la seturi.

Medvedev ar fi putut și ar fi trebuit să câștige cu 3-0. În setul decisiv, a condus până la 5:2, dar a irosit puncte de meci, a pierdut cinci jocuri la rând și a fost nevoit să mai joace un joc în „jocul câștigător”.

În partea a patra, Medvedev a pus punctele pe litere. După trei ore și șapte minute de luptă, a avansat în sferturile de finală la Australian Open, unde o va înfrunta pe reprezentanta Poloniei. Acesta va fi al șaselea meci dintre acești jucători de tenis. Scorul este 3-2 pentru Hurkacz, inclusiv 1-1 pe terenuri dure.

READ  Sondajele din Ungaria arată o luptă egală la alegerile de primăvară

Avand in vedere cat de „puternic” a fost rusul in acest turneu si problemele cu care se confrunta la revenire, se poate astepta ca va avea probleme majore in a-si tine nervii sub control. Mai ales într-un meci cu un tenismen precum Hurkacz, care în cea mai mare parte a jocului său se bazează pe pase greu de primit. Polonezul, jucând rolul „underdog” de data aceasta, va face senzație și va ajunge pentru prima dată în semifinalele unui Grand Slam din Australia?

Acoperire live și rezultatele meciului Hubert Hurkacz – Daniil Medvedev pe Polsatsport.pl. Nu începe înainte de 3:30 am