Australian Open: Iga Swidek întâlnește rivalul în 1/8 de finală. Prima astfel de luptă – știri

Iga Świątek are motive să fie fericit – a fost promovat în optimile de finală de la Australian Open fără a pierde niciun set.Foto: PAP / EPA / DEAN LEWINS

Al patrulea joc a fost important pentru cursul primului set. În acțiune decisivă, stâlpul a răspuns mai bine în faza defensivă, și கசட்கினா În cele din urmă, a făcut o greșeală convingătoare. Swedek a câștigat al treilea punct de break și a luat conducerea, la care nu a renunțat până la finalul setului. A folosit mingea în primul set pentru a-și asigura o victorie 6: 2.

În al doilea joc stâlpul și-a continuat jocul excelent. Deja în al doilea joc a învins-o pe Kasatkina, care în urmă cu o clipă a aruncat trucul de la nervi la pământ. Cu toate acestea, jucătorul rus a revenit rapid în joc și a egalat meciul. Crăciun Ea a luat rapid din nou inițiativa, conducând mai îndrăzneț și mai spectaculos – permițându-și să ceară scurtături.

Al doilea set a fost câștigat cu 6: 3.

Sambata, castigatoare Open francez 2020 a avut din nou ocazia de a concura și de a „se răzbuna” Maggie Lynette. Jucătorul bosnan l-a pierdut pe tânărul de 24 de ani în fața lui Togliatti cu 2: 6, 3: 6 în turul doi. Astfel, meciul polonez nu va avea loc sâmbătă.

În turul doi de simplu – cu excepția lui Lynette – au fost eliminați Hubert Harrocks eu Kamil Majjrsak. Ea a pierdut meciul de deschidere Magdalena Frich.