Avantajul lui Iga Świątek dispare. Magda Lynette nu a profitat de ocazie

Avantajul lui Iga Świątek dispare.  Magda Lynette nu a profitat de ocazie

WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Imagine: Iga Świątek

Rafal Smolensky

Cele mai recente clasamente WTA au fost publicate luni. După ce a pierdut finala din Dubai, avantajul lui Iga Schuetek față de concurentul de pe locul doi s-a topit.

Săptămâna trecută, Iga Świątek a obținut un rezultat demn de remarcat când a ajuns în finala Campionatului WTA 1000 de la Dubai. Totuși, poloneza nu a reușit să câștige titlul, așa că luni au fost anulate câteva puncte. Tânăra de 21 de ani a avut 900 de jucătoare de apărat, pentru că sezonul trecut a fost cea mai bună de la Doha (în fiecare an, cele mai importante rivalități din Qatar și Emiratele Arabe Unite schimbă rândurile și datele din calendarul WTA).

Schwietk a pierdut în finala de la Dubai în fața Barborei Krejkova, motiv pentru care a apărat 585 de puncte din 900 pentru a câștiga anul trecut în capitala Qatarului. Această diferență (315 puncte) a fost cea care a tăiat luni clasamentul WTA. Świątek are în prezent 10.585 de puncte și rămâne în fruntea clasamentului mondial.

Pe locul doi în clasamentul WTA, Aryna Sabalenka nu a profitat de ocazie pentru a reduce distanța până la Świątek. În Dubai, pentru prima dată în acest an, belarusa a părăsit înfrântă curtea și mai are 6.100 de puncte la credit. Podiumul a fost completat de americanca Jessica Pegula. Deși luni nu s-au înregistrat schimbări în primele zece, au avut loc schimbări semnificative în al doilea „zece”. În primul rând, în această grupă a revenit Krejcikova, care, după succesul din Dubai, a trecut de pe locul 30 pe locul 16.

READ  Oficial: Sergio Busquets părăsește FC Barcelona [WIDEO]

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Anita Włodarczyk și fotbalul? Ei bine, bine – vei fi surprins!

Succesul cehiei în Emiratele Arabe Unite a făcut ca Magda Linette să nu debuteze niciodată în top 20. Tânăra de 31 de ani din Poznan a fost cea mai mare vedetă din noua competiție WTA 250 de la Merida, Mexic, dar a fost eliminată în sferturile de finală. Pentru aceasta, ea a câștigat 60 de puncte de rating și s-a păstrat pe locul 21. Săptămâna aceasta Linette va fi numărul unu la Campionatul WTA 250 din Austin, Texas (vezi paranteză).

Magdalena Fręch a căzut de pe locul 104 pe locul 105. Femeia din Lodz, la fel ca Lynette, va concerta la Austin în zilele următoare. Maja Czawalinska (WTA 229) și Katarzyna Kawa (WTA 233) au căzut. Weronika Falkowska (WTA 252) și Urszula Radwańska (WTA 339) au avansat.

Săptămâna aceasta vor avea loc două evenimente WTA 250 din seria principală – la Austin și Monterey. Acestea vor fi ultimele turnee înainte de prestigiosul BNP Paribas Open de la Indian Wells (8-19 martie).